Ve 12.35 hodin našeho času předstoupil premiér David Cameron před britský parlament, kde od té chvíle čelí smršti otázek týkajících se skandálu kolem odposlechů. Atmosféra v síni je bouřlivá, šéf diskuse John Bercow nestačí udělovat slovo desítkám tazatelů a opakovaně žádá o klid a důstojnost.

Hlavním premiérovým oponentem je David Milliband, který ho obviňuje ze záměrného krytí Andyho Coulsona, kterého Cameron až do letošního ledna zaměstnával jako šéfa komunikace.

Právě Coulson zastupoval v pozici šéfredaktora Rebeku Brooksovou v době, kdy News of the World krom jiného zahájil odposlechy hlasové schránky telefonu unesené, a později zavražděné, školačky Milly Dowlerové.

Cameron ale rozhodnutí zaměstnat jako svého mluvčího právě Coulsona hájil. Zároveň ale prohlásil, že kdyby věděl o aféře to, co ví dnes, tak by ho nepřijal. Britský premiér prý ctí presumpci neviny. Když se ale ukáže, že mu Coulson o odposleších lhal, tak se prý omluví za to, že ho zaměstnal. Zdůraznil, že Andy Coulson nebyl kritizován za svou práci šéfa komunikace ministerského předsedy.

Šéf labouristické opozice Ed Miliband ale Camerona obvinil z "katastrofální chyby v úsudku", když Coulsona najal. Zároveň prohlásil, že premiérovo prohlášení o jeho bývalém mluvčím nestačí, a vyzval ho k okamžité omluvě.

"Proč neudělá víc, než je tato poloviční omluva... Nejde o to, co si myslí při pohledu zpět a zda mu Coulson lhal. Jde o všechny informace a varování (o Coulsonovi), které ignoroval," řekl Miliband. Cameron ho vzápětí obvinil, že se snaží hledat "slabé konspirativní teorie".

Po odchodu z nedělníku hned vedle Camerona

Coulson, nyní klíčová osoba v Murdochově skandálu, byl editorem NoW a odešel v roce 2007 právě kvůli obvinění z nabádání k odposlechům. Hned poté ho najal Cameron. Tehdy byl za odposlechy odsouzen královský reportér NoW, ale nedělník tvrdil, že šlo o izolovaný incident.

Coulson tvrdil, že jako šéfredaktor o odposleších nic nevěděl. V červenci 2009 napsal deník The Guardian, že odposlechy byly systematické. Policie ho ale v rámci vyšetřování před dvěma týdny zatkla.

Cameron hájil i postup své kanceláře, jejíž zaměstnanci se podle něj v celé věci zachovali bezchybně. Uvedl dále, že ale přebírá veškerou zodpovědnost za prošetření celého případu a rozpletení sítě nejasností.

Cameron: Kdybych to věděl, nezaměstnal bych ho

Dále prohlásil, že když se ukáže, že mu Coulson o aféře kolem odposlechů lhal, tak se omluví za to, že ho zaměstnal. Stejně tak uvedl, že kdyby věděl o aféře to, co ví dnes, nezaměstnal by ho.

Poslanci se do Camerona pustili také kvůli jeho údajným více než vřelým vztahům se zástupci médií. Na otázky, do jaké míry byl zapojen do Murdochovy plánované koupě televize BSkyB, odpověděl: "V těchto záležitostech jsem nefiguroval a nepřeji si, abyste mě s nimi jakkoli spojovali."

Murdochova společnost News International mezitím oznámila, že přestala platit soudní výlohy soukromého detektiva Glenna Mulcaira, který odposlechy pro News of thew World prováděl. Detektiv byl v roce 2007 za to byl odsouzen do vězení.

Cameron kvůli skandálu kolem koncernu News International (NI) zkrátil svou pracovní cestu po Africe. To podle komentářů svědčí o tom, že se jedná o vážnou krizi, nejvážnější od premiérova nástupu do čela pravicového kabinetu po loňských květnových volbách.

Před poslanci se v úterý již omluvil Američan australského původu Murdoch i Britka Rebeka Brooksová, která byla šéfredaktorkou NoW v letech 2003 až 2007. Od roku 2009 vedla NI sdružující Murdochovy britské listy. Z funkce v pátek odstoupila a v neděli byla krátce zatčena.

Do sporu zasáhl nepřímo i Buckinghamský palác. Labouristický poslanec Chris Bryant v televizním rozhovoru uvedl, že vysocí představitelé královské rodiny dali najevo znepokojení nad tím, že Andy Coulson se stal šéfem komunikace premiéra Camerona.

Bryant připomněl, že první aféra kolem odposlechů v letech 2005 a 2006, kdy byl šéfredaktorem NoW Coulson, se týkala členů královské rodiny, včetně princů Williama a Harryho.

Zdroje z premiérova úřadu televizi BBC řekly, že jde o "naprosté nesmysly". Také mluvčí královského paláce BBC sdělila, že "žádní představitelé paláce nedali úřadu ministerského předsedy najevo znepokojení nad jmenováním Andyho Coulsona". Dodala však, že tiskové oddělení paláce nikdy nekomentuje soukromé rozhovory členů královské rodiny.

Ohromení královské rodiny

Televize Sky News citovala své královské zdroje, podle nichž byla královská rodina jmenováním Coulsona ohromena, ale s premiérovým úřadem o tom nemluvila.

Rupert Murdoch, který kvůli aféře uzavřel NoW, také odstoupil od záměru převzít celou televizi SkyB. Cameronova vláda tento projekt podporovala do doby, než se před necelými třemi týdny ukázalo, že NoW nechávaly odposlouchávat i unesenou třináctiletou dívku a celá aféra nabrala rychlý spád.

Cameron byl kritizován za to, že se často stýkal s představiteli Murdochova impéria v Británii. Odmítl ale opakovaně odpovědět na dotaz, zda s nimi o převzetí BSkyB mluvil.