Norská policie v Oslu provedla zátah v souvislosti s pátečními krvavými útoky, jimž podle nové bilance dosud podlehlo 93 lidí. Několik zatčených ale zakrátko zase propustila na svobodu. Policejní akce měla souvislost s pátečními teroristickými útoky. Policisté se domnívalí, že norský vrah nemohl uchovávat všechny výbušniny sám.

Pachatel Anders Behring Breivik je ve vazbě. Přiznal se jak k pumovému útoku na vládní budovy, tak ke střelbě na ostrově Utöya, ale nepovažuje to za kriminální čin. Při útocích bylo zraněno téměř 100 dalších osob a několik lidí je stále nezvěstných.

SPECIÁL: Vše o útocích v Norsku se dozvíte ZDE

Policie včetně protiteroristické jednotky Delta dopoledne zahájila operaci ve čtvrti Slettelökka na východě metropole a zatkla při ní podle serveru listu Verdens Gang několik lidí. Její mluvčí Anders Frydenberg řekl, že byli předvedeni k výslechu a ukázalo se, že s útoky nemají nic společného, takže byli propuštěni. V prohledaných domech se nenašly ani žádné výbušniny. Akce měla vyvrátit možnost, že hrozí další útoky.

V případě, že bude usvědčen, může být Breivik odsouzen k 21 letům vězení. Na internetu už ale začala debata o dočasném zavedení trestu smrti.

Policejní komisař Sveinung Sponheim na tiskové konferenci řekl, že policie stále ověřuje, zda kromě Breivika v mládežnickém táboře norských socialistů na ostrově Utöya nestřílela ještě jedna nebo víc osob.

"Říká, že byl sám, ale policie musí vše, co on prohlašuje, ověřit. Z výpovědí některých svědků střelby usuzujeme, že si nemůžeme být jisti, zda tam byl jeden nebo více střelců," řekl komisař.

V katedrále v Oslu se v neděli konala mše za oběti útoku. Přítomen byl král Harald V. s královnou Sonjou a rovněž premiér Jens Stoltenberg. Všichni účastníci se nevešli dovnitř, takže část jich byla i před katedrálou, ačkoli pršelo.

Zároveň vyšlo najevo, že policii v pátek trvalo hodinu a půl, než se dostala na ostrov od chvíle, kdy Breivik začal po mládeži střílet. Policisté prý neměli rychle k dispozici vrtulník a když dorazili ke břehu jezera, nemohli najít člun. Breivik stačil zastřelit 85 lidí, než se pak policistům vzdal a nechal se zatknout. Jeho otec, který je v důchodu a žije ve Francii, dnes řekl, že je v šoku a že se o činu dověděl díky internetu. Se synem se prý neviděl od roku 1995. S Breivikovou matkou se rozešel v 80. letech.