O situaci v sobotu rovněž na zvláštním zasedání jedná parlament v Bělehradě a část poslanců chce prosadit rezoluci odsuzující postoj mezinárodních jednotek v Kosovu k současné situaci.

"Kosovo otevřelo novou kapitolu svých dějin, jejímž základem je platnost zákonů a jediná suverenita na celém státním území," prohlásil Thaçi. Kosovské jednotky se podle něj chovají v souladu s ústavou a s dalšími zákony.

"Naším cílem je zajistit i pro občany na severu (Kosova) řád a zákonnost," pokračoval Thaçi. Podle něj zde dosud lidé žili "na území, kde zákon nahrazovaly kriminální aktivity a paralelní struktury".

Vláda v Prištině dosud nemá na severu Kosova, kde žijí převážně etničtí Srbové, prakticky žádný reálný vliv. V oblasti se rovněž jako měna užívá srbský dinár a ne euro jako ve zbytku Kosova.

Srbové: Na vině je Priština

Srbský premiér Mirko Cvetković ale prohlásil, že za rozpoutání nepokojů mohou "nezodpovědné a jednostranné kroky" Prištiny. Kosovská vláda podle Cvetkoviče chce změnit realitu na severu země a vyvolat nepokoje mezi tamním srbským obyvatelstvem.

Současný střet na severu Kosova vypukl kvůli pokusu kosovské policie převzít kontrolu nad dvěma problematickými hraničními přechody Brnjak a Jarinje. Priština chtěla zajistit přísnější celní kontrolu, kvůli odporu Srbů ale kosovští policisté museli odejít. Při střetu byl jeden z nich zabit. Ostrahu hranic poté převzali vojáci mezinárodních sil KFOR, kteří oba přechody vyhlásili za vojenskou zónu.

Srbové žádají, aby se situace vrátila ke stavu, který byl před vypuknutím krize. Tehdy přechody v srbské části severního Kosova a přístupy k nim kontrolovali Srbové pod záštitou policejních jednotek Evropské unie.