Pouhé tři vteřiny trval telefonát, kterým se Anders Behring Breivik norské policii přiznal ke střelbě na ostrově Utöya. Bylo to ale až ve chvíli, kdy za hodinu a půl postřílel přes šedesát lidí, převážně mladších dvaceti let. 

Policie už předtím obdržela několik telefonátů od rodičů dětí, které se na ostrově před střelcem ukrývaly. Ke břehům právě připlouvala speciální zásahová jednotka, když zavolal i sám Breivik a oznámil jí, že "svou misi splnil".

Mluvčí policie v Oslu Henning Holtaas agentuře AFP potvrdil, že k "jednomu hovoru" skutečně došlo. Zda šlo o jeho vlastní přístroj a co přesně říkal ale neprozradil.

"Breivik. Velitel. Účastník protikomunistického hnutí odporu proti islamizaci. Mise splněna, vzdávám se silám Delta," cituje jeho slova norský list Verdens Gang. Policie se ihned pokoušela volat mu zpátky a informace ověřit. Breivik ale už na volání neodpovídal, píší norská média.

Minutu poté byl skutečně zásahovou jednotkou Delta zadržen. Telefonoval údajně proto, že viděl, jak policisté pročesávají ostrov a snaží se upoutat jeho pozornost hlasitým voláním, informuje Verdens Gang.

Už v pondělí obhájce útočníka Geir Lippestad připustil, že se Breivik k telefonátu skutečně přiznal už během jednoho z výslechů.

Breivika od 22. července, kdy byl zadržen, vyslýchala policie už třikrát - naposledy ve středu okolo 11. hodiny. "Nechceme komentovat dnešní výslech. Říkáme jen, že hlavní v nynější fázi výslechů bude jejich větší konfrontačnost," řekl policejní vyšetřovatel Paal-Fredrik Hjort Kraby.

První výslech se konal brzy po masakru a trval sedm hodin, druhý minulý pátek a trval 10 hodin. V něm už policie ověřovala a upřesňovala některá první doznání pachatele.

Podle náměstka komisaře Hansa Halvorsena na případu pracuje stovka vyšetřovatelů jen v Oslu a posilují je kolegové v dalších částech Norska.

V noci na středu začala městská správa likvidovat záplavu květin u katedrály v Oslu, které tam od první chvíle po masakru přinášeli lidé. Květinový koberec se stovkami svíček se totiž postupně rozrostlo do rozměru 50 krát 30 metrů a začal komplikovat dopravu. Z velké části povadly také samotné květy.

Kromě centrálního květinového pole vznikly spontánně menší místní "oltáříčky" s květy a svíčkami u pracovišť osmi obětí výbuchu bomby ve vládní čtvrti města, kde sídlí i redakce bulvárního deníku Verdens Gang.

Jak to vypadalo po výbuchu. Přečtěte si komentář novináře z Verdens Gang ZDE

Starosta metropole Fabian Stang již předem oznámil, že květiny budou zkompostovány a poslouží k hnojení stálé zeleně, zbytky svíček budou recyklovány a dopisy či vzkazy obětem a ponechané dárky pro ně budou uloženy v zemském archivu, aby mohly být příležitostně vystaveny.