Ruský nákladní letoun Antonov An-12 se zřítil u Magadanu na Dálném východu. "Podle předběžných údajů devět členů posádky a dva lidé doprovázející náklad zahynuli," uvedla podle agentury ITAR-TASS prokuratura poté, co se záchranářům podařilo nalézt trosky letounu.

Stroj provozovaný civilní společností Avis-Amur letěl z Komsomolsku na Amuru na Čukotku s mezipřistáním v Magadanu. Asi po 300 kilometrech letu posádka ohlásila, že jeden z motorů hoří a stroj ztrácí palivo, a otočila zpět k návratu do Magadanu. Vzápětí však letoun prudce klesl a zmizel z radarů. Nakrátko havarijní signál z pohřešovaného letadla zaznamenala družice, a tak na místo vyletěli záchranáři. Doufali, že se piloti mohli pokusit o nouzové přistání. Pátrání však ztěžovala hustá mlha; až po několika hodinách se podařilo objevit trosky letounu.

Zastaralé letadlo

Čtyřmotorový An-12 byl zkonstruován ještě v 50. letech; mezi lety 1957 a 1973 bylo vyrobeno téměř 1250 těchto strojů, používaných zejména v armádě. Ruští experti sice považují An-12 za jeden z nejspolehlivějších letounů, ale nevylučují, že v daném případě se mohlo projevit stáří stroje či případné nedostatky v údržbě. Havárie se zatím vyšetřuje jako porušení pravidel letového provozu.

Srpen bývá v Rusku přezdíván "měsícem katastrof", zatím se však jen v pondělí zranilo 12 lidí při "tvrdém přistání" letounu Antonov v Blagověščensku na Dálném východě. V červenci při leteckých katastrofách zahynulo nejméně deset lidí, zatímco 122 obětí si vyžádalo potopení výletní lodi na řece Volze. V červnu u Petrozavodsku na severozápadě země při nehodě letounu Tu-134 zahynulo 47 lidí. Následně se prezident Dmitrij Medveděv dožadoval urychleného stažení zastaralých strojů z provozu, což by ovšem rozsáhlé oblasti Sibiře a Dálného východu připravilo o letecké spojení.

 

Místo, kde se letadlo ztratilo

Místo, kde se letadlo ztratilo