Český podnikatel Tomáš Pitr, který čeká ve Švýcarsku na případné vydání do Česka, za své propuštění z vydávací vazby nabízel kauci milion švýcarských franků (asi 23 milionů korun).

Švýcarské ministerstvo spravedlnosti i příslušný soud v Bellinzoně to zamítly. Vyplývá to z rozsudku, který má ČTK k dispozici. Podle něj bellinzonský soud řeší nyní ještě další dvě Pitrovy věci - jeho stížnost na rozhodnutí o vydání do Česka a jeho upozornění na politickou povahu jeho činu.

Uprchlého podnikatele zadrželi švýcarští policisté loni 27. července v horském středisku Svatý Mořic. Švýcarská justice na něj uvalila vazbu. ČR požádala o Pitrovo vydání. O něm švýcarské ministerstvo spravedlnosti rozhodlo už loni v prosinci.

"Politický delikt"

Pitr se proti rozhodnutí o vydání odvolal. Ani po více než sedmi měsících spolkový trestní soud v Bellinzoně zatím nerozhodl. Verdikt nepadl ani v další kauze. Podnikatel se totiž loni v září obrátil na soud kvůli tomu, že by jeho případ mohl být politický. Kvůli "politickému deliktu" totiž Švýcarsko zadržené do jejich vlasti či jinam nevydává.

Pitr usiloval o propuštění z vazby několikrát. Naposledy o ně požádal letos v červnu. Nabízel kauci milion franků. Loni chtěl za své propuštění složit třikrát tolik.

Loni navrhl kauci 69 milionů korun

Navrhoval 3,3 milionu švýcarských franků, tedy asi 69 milionů korun. Ministerstvo to tehdy zamítlo. Jeho rozhodnutí potvrdila nižší i vyšší soudní instance.

Podle bellinzonského soudu je propuštění z vydávací vazby ve Švýcarsku jen výjimečné. Stejně jako v minulosti i nyní v rozsudku soud uvedl, že hrozí Pitrův útěk a toto riziko ještě zvyšuje rozhodnutí o vydání do ČR, které padlo v prosinci.

Podle soudu přiměřená nejsou ani opatření jako ohlašovací povinnost a zabavení dokladů a cenností, která Pitrův advokát navrhoval. Změnit to prý nemůže ani kauce. "Nadále panují nejasnosti kolem finančních poměrů stěžovatele," uvedl soud.

Šest let vězení za podvody

Pitra v roce 2006 soud v ČR pravomocně odsoudil za daňové delikty k pětiletému vězení. Podnikatel do věznice nenastoupil a od června 2007 se podle dostupných informací skrýval v cizině.

Loni v dubnu byl v ČR pravomocně odsouzen k souhrnnému šestiletému vězení v souvislosti s podezřelými obchody s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny. Loni v červnu mu Nejvyšší soud ČR dal šanci na obnovení jednoho z procesů.

Pitr ve stížnosti na zamítnutí propuštění z vazby podle rozsudku uváděl, že jeho právo na spravedlivý proces se několikrát porušilo a v Česku ho čeká politický proces.

Poukazoval na to, že proces před českým soudem se ani po více než roce neobnovil. Stěžoval si na podjatost českého soudce a tvrdil, že výpovědi úředníků byly předem domluvené.