Řecká odborová organizace státních zaměstnanců ADEDY v pátek vyzvala ke generální stávce proti vládním úsporným opatřením. Protest by se měl konat 6. října a měl by trvat 24 hodin, uvedla agentura Reuters.

"Vláda má dvě možnosti. Buď změní svou politiku a uchrání zemi před gilotinou, nebo požádá o nový mandát. Lidé už to (úsporná opatření) nemohou déle snášet," prohlásil generální tajemník ADEDY Ilias Iliopoulos. Podle něj vládní úspory dusí ekonomiku a ubližují chudým.

ADEDY rovněž vyzvala sesterské odbory, Všeobecnou konfederaci řeckých pracujících (GSEE), aby se ke stávce připojila. Iliopoulos navíc naznačil, že pokud vláda na požadavky odborářů nepřistoupí, uspořádají na konci října další jednodenní stávku.

Řecká ekonomika je vysoce zadlužená a kvůli nedůvěře investorů se řecké státní dluhopisy prodávají pouze s velmi vysokým úrokem. Podle ekonomů oslovených Reuters je velmi pravděpodobné, že se země do roka dostane do platební neschopnosti.

Řecko se loni v květnu stalo první zemí eurozóny, která požádala o mezinárodní finanční pomoc. S Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem se Atény dohodly na podmínkách čerpání tříletého úvěru v objemu 110 miliard eur (2,7 bilionu Kč).

Letos v červenci byl na mimořádném summitu eurozóny dohodnut druhý záchranný úvěr ve výši 109 miliard eur, k němuž mají na rozdíl od prvního úvěru přispět i soukromí věřitelé.

Výměnou za mezinárodní finanční pomoc musí Řecko plnit řadu podmínek, zejména privatizovat státní firmy a zavádět úsporná opatření s cílem snížit zadlužení. Tato opatření zahrnují například snižování mezd ve státním sektoru a penzí či zvyšování daní.