Norský atentátník a střelec z 22. července Anders Behring Breivik bude příští týden propuštěn z úplné samovazby, která mu nebude prodloužena. Podle agentury AFP o tom informovala norská policie.

Muž, jenž má na svědomí 77 životů, zůstane ve vězení se zvýšenou ostrahou a bude držen dál od ostatních vězňů.

Vše o útocích v Norsku se dozvíte ZDE

"Neprodloužíme úplnou izolaci počínaje 17. říjnem," prohlásil ve čtvrtek policejní vyšetřovatel Christian Hatlo na tiskové konferenci. Breivik bude moci samotku opustit v úterý, ale nejméně do 14. listopadu zůstane ve vazbě ve věznici se zvýšenou ostrahou Ila u města Sandvika.

V praxi bude 32letý pravicový extremista nadále držen stranou od ostatních odsouzených z bezpečnostních důvodů, upřesnil Hatlo.

Breivik byl držen v úplné izolaci od svého zatčení v den atentátů, kdy odpálil nálož ve vládní čtvrti v Oslu a poté postřílel desítky účastníků letního tábora mladých sociálních demokratů na ostrově Utöya.

Vyšetřovatelé ho se soudním souhlasem drželi v naprosté izolaci ve snaze zabránit jeho kontaktu s případnými spolupachateli, což by mu umožnilo zamést stopy. Během doby se však vyšetřovatelé postupně ubezpečili, že Breivik působil zcela sám a komplice nemá.

"Každý den, který od té doby utekl, jsme si byli stále jistější. Nenašli jsme nic, co by podporovalo možnost existence kompliců, i když s absolutní jistotou tuto eventualitu nevylučujeme ani nyní," řekl Hatlo.

Policie proto přestala žádat o jeho úplnou izolaci; žádost musela dosud podle zákona obnovovat každé čtyři týdny. Poslední souhlas s úplnou izolací, který soud vydal, skončí 18. října.

Ani to ale ještě neznamená, že Breivikovi začne běžný vězeňský režim. Všechny osoby zadržované pro podezření z vraždy podléhají zpřísněnému režimu. "Nadále nebude smět dostávat poštu ani návštěvy a také nebude mít přístup k médiím," uvedl Hatlo. Nebude ani moci mít kontakt s jinými vězni, jeho styky budou omezeny pouze na ostrahu, duchovního věznice, vyšetřovatele a jeho advokáta Geira Lippestada.

Breivikův advokát odmítá další izolaci

"Jednou však dojde k tomu, že bude moci mít kontakt i s dalšími osobami a žít ve stejných podmínkách jako jiní vězni," řekl Lippestad médiím. "Budu žádat, aby se mohl stýkat s ostatními vězni," dodal.

Sám Breivik v srpnu proti své izolaci ostře protestoval, když ji přirovnal k "metodě sadistického mučení". K atentátům se sice přiznal, ale odmítá obvinění z terorismu. Připustil, že v norské metropoli Oslu odpálil silnou nálož a poté střílel po účastnících letního tábora mladých sociálních demokratů na ostrově Utöya.

Celkem tak zabil 77 lidí. Žádnou vinu prý ale necítí, protože byl ke svým činům údajně donucen vládní politikou podporující přistěhovalectví. Cítí se být "křižákem", který zachraňoval Norsko a Evropu před nadvládou muslimů.

Soudní proces s Breivikem vzhledem ke složitosti případu pravděpodobně začne až příští rok.