Populističtí nacionalisté ve Švýcarsku shromáždili dostatek podpisů k uspořádání referenda zaměřeného na omezení přistěhovalectví do této alpské země.

To by mohlo v konečném důsledku vést i k vystoupení Švýcarska ze schengenského prostoru Evropské unie, a tedy k zamezení volného pohybu osob mezi oběma stranami.

Švýcarská lidová strana - Svaz demokratického středu (SVP/UDC), která je největším favoritem nadcházejících nedělních parlamentních voleb, oznámila, že shromáždila pod svou iniciativu proti masovému přistěhovalectví 120 tisíc podpisů.

"Tento výsledek ukazuje, že obyvatelstvo považuje neomezené přistěhovalectví za vážný problém a chce vrátit Švýcarsku prostředky ke kontrole imigrace," informovali švýcarští lidovci. Poukázali zároveň na to, že ke shromáždění podpisů jim stačily pouhé dva a půl měsíce.

Podle SVP/UDC by po úředním potvrzení podpisů mělo být možné příslušné referendum, které by si vynutilo do tří let změnu oboustranných smluv s Evropskou unií, uspořádat již na začátku příštího roku.

V roce 2005 Švýcaři v referendu přístup k Schengenské smlouvě navzdory lidoveckému odporu odsouhlasili. Téměř 60 procent se jich navíc v referendu z roku 2009 vyslovilo pro pokračování a rozšíření smlouvy tak, že usnadnili občanům 25 států unie, Islandu, Norska a Lichtenštejnska přístup k práci, bydlení nebo turistice ve Švýcarsku.

SVP/UDC, která podle předvolebních průzkumů má naději na zisk 30 procent hlasů v nedělních volbách, hodlá ovšem zahájit ostrou kampaň změřenou na to, aby obyvatelé svůj příznivý postoj k otevřeným hranicím s EU změnili.

V minulosti švýcarští lidovci slavili úspěch v jiném kontroverzním referendu - v roce 2009 prosadili hlasování o zákazu výstavby minaretů u mešit ve Švýcarsku jako cizorodého prvku. Voliči tehdy návrh schválili.