Jednoho mrtvého a pět desítek zraněných si vyžádaly čtvrteční potyčky mezi radikálními a umírněnými demonstranty před řeckým parlamentem v Aténách. Desetitisíce Řeků se v úterý, v druhý den dvoudenní generální stávky, opět shromáždily před budovou parlamentu k protestům proti vládním úsporným opatřením, o nichž mají k večeru hlasovat poslanci.

Kolem poledne vypukly potyčky mezi radikální a umírněnou částí demonstrantů. Policie, která se stala jako první terčem útoků, naházela mezi násilníky granáty se slzným plynem, aby je rozehnala.

Jeden ze zraněných, 53letý odborový aktivista, po převozu do nemocnice zemřel na následky předávkování slzným plynem. Podle lékařů mu selhalo jeho slabé srdce.

Podle odhadu agentury AFP bylo dnes na náměstí Syntagma (Ústavy) a jeho okolí v centru řecké metropole přes 50.000 lidí, tedy o necelou třetinu méně než ve středu. Před vypuknutím násilností rozhořčení účastníci demonstrace skandovali na adresu vlády a poslanců "Zloději!".

Skupina maskovaných útočníků napadla stejně jako ve středu kameny a zápalnými lahvemi příslušníky pořádkových sil. Pak se ale střetla s davem převážně komunistických aktivistů, kteří chtěli rozšíření násilí zabránit. Vypukly souboje tělo na tělo, kterým policisté nejprve přihlíželi.

Následně provedli proti výtržníkům několik výpadů. Potyčky pak trvaly do večera. Podle AFP se většina ostatních demonstrantů postupně rozešla již brzy odpoledne.

Na místě až do hlasování měli v plánu zůstat především levicoví demonstranti, převážně z komunistické odborové organizace PAME, kteří předtím vyzvali k vystoupení Řecka z eurozóny a z EU. "Nenaslouchejte plutokracii, všichni společně k vítězství," skandovali v ulicích.

Stávku vyhlásily a k demonstracím vyzvaly čtyři hlavní řecké odborové svazy.

Doprava v centru Atén byla zcela zastavena, veřejná doprava ale stejně nefungovala kvůli stávce. Přerušen je nadále provoz velkých podniků, státních úřadů, bank a benzinových stanic, uzavřeny jsou i drobné soukromé obchody a kiosky. Největší problém ale představují hory odpadků v ulicích, protože popeláři už nepřetržitě stávkují několik dní.

Středeční demonstrace v první den generální stávky dostaly do ulic v celé zemi nejméně 125.000 lidí. Účast byla označena za rekordní v dosavadních protestech. Podle policie se jen v Aténách shromáždilo přes 70.000 lidí, organizátoři ale mluvili o 200.000. Velké demonstrace se konaly i v Soluni a v Heraklionu na Krétě.

V hlavním městě se už středeční demonstrace před parlamentem hned v poledne zvrhla v potyčky mladých radikálů s příslušníky pořádkových sil. Na házení zápalných lahví a kamení odpovídala policie zpravidla slzným plynem. Zranění utrpělo asi 70 lidí, z toho nejméně 50 policistů.

Přinejmenším 33 osob policie zadržela. V ulicích zbyly po násilnících rozbité výlohy, zničené telefonní budky a přístřešky na autobusových zastávkách a vypálené odpadkové kontejnery.

Zákonodárci ve středu večer v prvním čtení rámcově schválili balík úsporných opatření, která jsou podmínkou Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF) pro poskytnutí další pomoci zadlužené zemi. Dnes večer mají odhlasovat konečnou formu opatření, která ale demonstranti odmítají.