Ze základny Kourou ve Francouzské Guayaně byla v pátek ve 12:30 vypuštěna raketa Sojuz s prvními dvěma družicemi evropského navigačního systému Galileo. Start byl původně plánován na čtvrtek, pro technickou závadu byl ale o den odložen.

Mise rakety Sojuz je dlouhá - od startu rakety do umístění družic na oběžnou dráhu mají podle plánu uběhnout tři hodiny a padesát minut. Potrvá několik hodin, než bude možné potvrdit, že raketa vyvezla družice do výšky 23 tisíc kilometrů nad Zemí.

Příští rok budou do vesmíru vyslány další dvě družice, které spolu s těmi současnými potvrdí, že Galileo pracuje tak, jak má. V této fázi se bude kontrolovat vše od družic ve vesmíru po řídící středisko na zemi.

"Záměrem je testovat a ověřit různé funkce systému a jeho celkový výkon," řekl televizní stanici BBC Javier Benedicto, manažer projektu Galileo Evropské vesmírné agentury (ESA).

Nový systém bere Evropa velmi prestižně, protože má podtrhnout technickou nezávislost starého kontinentu. Má předčít už zavedený americký systém GPS (Global Positioning System) především mimořádnou přesností. Galileo má být schopen určovat polohu na celém světě s přesností na metry, zatímco GPS připouští odchylky kolem deseti metrů.

Evropská komise do systému investovala miliardy dolarů. Očekává se, že Galileo evropským zemím přinese značné finanční prostředky a vytvoří nová pracovní místa.

Administrativní středisko systému Galileo bude umístěno v Praze