Základnu u města Šajkovac vojáci přestavěli na vodárnu. Na stěně vodárny byla odhalena pamětní deska připomínající působení českých vojáků. Českou vlajku na kopci za městem vystřídala vlajka státu Kosovo. Zbylí vojáci dnes opustí oblast letecky v letounem CASA C-295, část z nich vlakem.

"Čeští vojáci kromě toho, že zajišťovali bezpečnost našich obyvatel, nám pomáhali i se stavěním škol, cest a dalších věcí, a za to jim a české vládě patří náš dík,“ ocenil bezproblémovou spolupráci místní starosta Agim Veliu.

V pátek 28. října opustí Kosovo ze železniční stanice Grlica předposlední vlak s 50 kusy vojenské techniky. Ta sloužila především k bourání české základny. Definitivně poslední by měl do Česka dorazit 2. listopadu.

Na velitelství mise KFOR v Prištině zůstane ještě 22 vojáků z likvidační skupiny, kteří dořeší administrativní záležitosti. Jejich návrat se očekává 3. listopadu.

„Návratem do republiky pro část příslušníků úkolového uskupení práce nekončí. Hned po příjezdu čeká zejména řidiče a skladníky předání materiálu logistickým základnám a útvarům na území ČR," řekl poslední velitel kontingentu Major Nejedlý.

AČR se mírové zahraniční operace NATO v Kosovu účastnila od roku 1999, záhy po vstupu České republiky do aliance. Od té doby se v misi vystřídalo více než 8260 českých vojáků.

Mnohonárodní mírová operace NATO v Kosovu byla zahájena 12. července 1999 pod názvem Joint guardian. Od dubna 2005 se operace nazývá Joint enterprise. Hlavním úkolem mírových sil KFOR je udržovat bezpečnost, která umožní pokračování mírového procesu, demokratického vývoje země a podporovat zahraniční mise EU (EULEX) a OSN (UNMIK).

Kosovský parlament vyhlásil 17. února 2008 nezávislost na Srbsku. Stát Kosovo pak uznala řada evropských i světových států, včetně České republiky.