Italský Senát, horní parlamentní komora, má ve čtvrtek hlasovat o důvěře nové vládě premiéra Maria Montiho, který ve svém projevu k zákonodárcům přednesl svou protikrizovou strategii.

Monti v projevu k senátorům ujistil, že jeho vláda od rozpočtových úspor neustoupí, zaměří se také na ekonomický růst a spravedlnost při zavádění nutných opatření, aby vyvedla Itálii z krize.

"Vláda bude usilovat o vyvážený rozpočet v roce 2013 i o snížení obrovského státního dluhu", řekl Monti. Pokud nebude v zemi růst ekonomika, pak se nevrátí ani důvěra investorů.

"Potřebujeme opatření, abychom zbavili ekonomiku zkostnatělosti, pomohli zrodu nových podniků, zlepšili efektivitu veřejných služeb a podpořili zaměstnanost žen a mladých lidí," zdůraznil.

Na několika místech po celé Itálii se střetli demonstranti s policisty. Cílem pochodujících v Miláně byla Bocconiho univerzita, která připravuje obchodnickou elitu a v jejímž čele je nynější prozatímní premiér, ekonom Monti.

Protestní demonstrace se konaly i v Turíně, Palermu či Bari. Demonstranti si vzali na mušku zejména univerzity, na nichž vyučují někteří ministři, dále bankovní pobočky i daňové úřady.

V Římě nejezdí metro

Na čtvrtek svolaly stávky a pochody také dopravní odbory s cílem domoci se výhodnějších pracovních smluv. V Římě nejezdí metro a z velké části nefunguje autobusová doprava. Hrozí i zpoždění letů.

V metropoli mají demonstranti v plánu dojít k Senátu, který bude odpoledne hlasovat o důvěře Montiho vládě. Poslanecká sněmovna stejnou proceduru podstoupí v pátek.

Montiho vláda by měla Itálii dovést k parlamentním volbám v roce 2013. Do té doby ale bude jejím hlavním úkolem vyvést zemi z dluhové krize, zejména prosazením reformního programu šokové terapie, který by jen v rámci úspor měl italskému státu ušetřit příští rok výdaje kolem 25 miliard eur (asi 640 miliard Kč).