Španělsko je v nejchoulostivější situaci za posledních 30 let a stojí před rozhodnutími, která určí jeho budoucnost na desítky let. Prohlásil to v neděli pozdě večer pravděpodobný příští španělský premiér Mariano Rajoy, předseda Lidové strany (PP), která drtivě zvítězila v nedělních parlamentních volbách.

Rajoy mezi hlavními problémy země jmenoval nezaměstnanost, rozpočtový schodek, zadlužení a hospodářskou stagnaci.

"Pro nikoho není tajemstvím, že budeme vládnout za nejchoulostivějších okolností, jimž Španělsko čelilo za 30 let," prohlásil v povolebním projevu Rajoy podle agentury AP. Pro mě nebude jiných nepřátel než nezaměstnanost, deficit, nadměrný dluh, hospodářská stagnace a všechno, co v naší zemi vytváří tuto kritickou situaci," dodal dosavadní vůdce pravicové opozice.

Šestapadesátiletý Rajoy však neupřesnil, jak chce bojovat z téměř 22procentní nezaměstnaností, která je nejvyšší v EU. Slíbil ale daňové úlevy malým a středním podnikům, které tvoří více než 90 procent všech firem ve Španělsku.

Po sečtení 97 procent hlasů v nedělních volbách je jasné, že konzervativci budou mít jasnou většinu pravděpodobně 186 poslanců v 350místném parlamentu. Dosud jich strana měla 154. Socialisté dosavadního Josého Luise Zapatera získali pod svým volebním lídrem Alfredem Pérezem Rubalcabou jen 110 mandátů, což je o 59 méně než měli dosud.

"Stojíme na jedné z těch křižovatek, které určí budoucnost naší země ne jenom na několik příštích let, ale na desetiletí," řekl Rajoy, jehož strana předchozí dvoje volby prohrála.

Rajoy rovněž připustil, že nelze očekávat žádné zázraky v tak těžké ekonomické situaci, jakou Španělsko prožívá. "Ani jsme ale žádné zázraky neslibovali," dodal.