Slovenští poslanci ve středu v úvodu mimořádné schůze sněmovny minutou ticha uctili památku zesnulého posledního československého prezidenta Václava Havla.

Předseda parlamentu Pavol Hrušovský před zákonodárci prohlásil, že Havel byl klíčovou postavou boje za svobodu a demokracii. Havlovu památku dnes uctili i poslanci polského Sejmu.

"Symbol konce komunismu"

"Byl i naším prvním polistopadovým demokraticky zvoleným prezidentem. Zařadil se k osobnostem, které se staly symbolem konce komunismu ve střední Evropě," uvedl Hrušovský.

Dodal, že Havlova oddanost myšlenkám svobody, demokracie a pravdy byla mimořádná. "Dnes to mohu a chci říct - tuto oddanost je nutno následovat," řekl šéf sněmovny v krátkém projevu.

Slovensko bude držet státní smutek za Václava Havla v pátek, v den státního pohřbu prvního českého prezidenta. Česká vláda vyhlásila státní smutek na tři dny, od středy do pátku.

V zemi pod Tatrami se na rozdíl od Česka pietních akcí k uctění památky Václava Havla uskutečnilo jen poskrovnu. V pondělí přišlo do centra slovenské metropole na vzpomínkové shromáždění pouze několik desítek lidí. Obyvatelé země se mohli zapsat do kondolenčních knih, které byly vystaveny na různých místech v zemi.

Havel a Slovensko

Mnohem větší pozornost zesnulému státníkovi věnují slovenská média, která vedle informací o přípravách posledního rozloučení s Havlem přinesla články a reportáže o jeho vztahu ke Slovensku. Nevyhnula se přitom ani rozsáhlé amnestii, kterou Havel udělil vězňům odsouzeným za bývalého režimu.

Tisk zase vyvracel "zaručené" informace, které dlouhodobě kolují po Slovensku, že Havel stál za zastavením těžké zbrojařské výroby v zemi, což se v 90. letech podepsalo na zvýšení nezaměstnanosti.

Odkaz posledního československého prezidenta ve středu uctili poslanci dolní komory polského parlamentu. "Smrt Václava Havla - vynikajícího politika a velkého dramatika - je velkou ztrátou nejen pro český lid, ale i pro celý svět," uvádí se v rezoluci, kterou Sejm bez hlasování schválil. Havel bude podle poslanců vždy připomínán jako obránce svobody slova a jeden ze zakladatelů a architektů hnutí Charta 77.