Letitého soudního sporu mezi českým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem a jeho nevlastní sestrou a zároveň sestřenicí Elizabeth Pezoldovou, který má vyvrcholit letos na jaře, si už všiml i americký deník Wall Street Journal.

Schwarzenberg by totiž kvůli kauze mohl přijít o obrovské majetky v Rakousku a Německu, jejichž výši rakouský server News.at odhaduje na 300 milionů euro (asi 7,6 miliardy korun).

Konkrétně se jedná o několik vídeňských paláců nebo lesy a hrady na rakouském a německém venkově, včetně původního rodového zámku Schwarzenberg v Bavorsku. O tom, komu nakonec připadnou, rozhodne nejvyšší soud ve Vídni.

Pezoldovou a Karla Schwarzenberga pojí osoba Jindřicha Schwarzenberga, posledního mužského příslušníka hlubocké větve rodu. Pezoldová je jeho dcerou a český ministr zahraničí zase synovcem, kterého Jindřich v roce 1960 adoptoval za syna.

Jindřichovi se tak podařilo do rukou Karla, který pochází z vedlejší, orlické větve, sjednotit majetek knížecího rodu. Ve své závěti ho však požádal, aby usiloval o restituci hlubockých držav v České republice, které byly Jindřichovi a jeho adoptivnímu otci Adolfovi zkonfiskovány Československem v roce 1947.

"Nechci průsery jako sestřenka"

Pezoldová tvrdí, že její nevlastní bratr ve vykonávání této povinnosti selhal, když neusiloval o navrácení rodinné hrobky v Třeboni, a tudíž má na majetek hlubocké větve nárok právě ona. Schwarzenberga u vídeňského soudu zažalovala v roce 2000.

"Nevím, proč nic nedělá. Možná nechce nárokováním všech majetků poškodit svou politickou pověst v České republice," řekl Pezoldová pro list Wall Street Journal.

"Výčitka v podstatě je, že jsem se nehnal do stejných průserů u českých soudů jako moje milá sestřenice,“ poukázal Schwarzenberg pro časopis Týden na množství neúspěšných soudů své adoptivní sestry, která v Česku bojuje o navrácení majetku hlubocké větve rodu.

Dopad na české soudy

Pokud však vídeňský soud Schwarzenberga zprostí dědictví, mohlo by to posílit pozici Pezoldové u českých soudů. Ty se v současnosti řídí rozsudkem okresního soudu v rakouském Judenburgu, který v šedesátých letech rozhodl o tom, že univerzálním dědicem po Jindřichovi je Karel.

"Očekávaný proces ve Vídni je pokračováním řízení z Judenburgu. Pokud české soudy chtěly rozhodovat, neměly se řídit rozsudkem rakouského okresního soudu a rovnou počkat na vyšší instanci," řekl pro časopis Týden český advokát Pezoldové Viktor Rossman.

V minulosti si dědička Schwarzenbergů v jižních Čechách nárokovala například zámeček v Červeném Dvoře na Českokrumlovsku, majetek na Třeboňsku či domy v Českých Budějovicích. Z majetku za 40 miliard korun zatím nic do správy nezískala.

Alžběta Pezoldová, která se v roce 1970 provdala za právníka Rüdigera von Pezolda, se věnuje správě rodového majetku v Rakousku, Německu a v Anglii. Rodina vlastní také velkofarmu v Zimbabwe.