Irsko uspořádá referendum o evropském paktu rozpočtové kázně. V irském parlamentu to ve středu oznámil premiér Enda Kenny.

Uvedl, že pakt sjednaný v rámci Evropské unie podepíše v pátek a podrobnosti o referendu budou dohodnuty v příštích týdnech.

Podle něj je v zájmu Irska, aby byla smlouva schválena. Stejně se vyjádřil ministr zahraničí a šéf koaliční Labouristické strany Eamon Gilmore. Referendum i schválení smlouvy podpořil také předseda největší opoziční strany Fianna Fáil Micheál Martin.

Několik smluv

Smlouva o fiskální unii, nazývaná "fiscal compact", se zabývá zejména rozpočty států. Hovoří o tom, že země by měly mít víceméně přebytkové rozpočty, jinak jim budou hrozit sankce. Pochybnosti však zůstávají nad jejich výší i vymáháním, protože kvůli úsporám a reformám by je měla platit většina zemí eurozóny.

Spolu s touto smlouvu se v Bruselu jedná o dalších dvou, které jsou s "fiscal compactem" propojeny. Jedná se o tzv. "two-pack" a "six-pack". 

"Two-pack" už schválili ministři financí EU minulý týden. Smlouva je dalším krokem k významnějšímu "ekonomického vládnutí", jak je posílení moci Bruselu nazváno i na budově Evropské komise.

Rozpočty do Bruselu

Jedním z pravidel je, že země, které platí eurem, posílají do 15. října do Bruselu rozpočtový plán na příští rok, který Evropská komise posoudí a případně bude "doporučovat" změny. Bude sice na státu, jestli je přijme, nebo ne, ovšem Brusel na něj bude moci vyvinout tlak, v budoucnu se počítá s pokutami.

Původním záměrem bylo toto pravidlo zavést v celé EU - proti posílání rozpočtu do Bruselu se však postavilo například Česko, proto bude platit jen pro eurozónu.

Přijetí "two-packu" si pochvaluje nejen Evropská rada, ale za svůj největší úspěch jej považuje i dánské předsednictví.

Jako první proti smlouvě o fiskální unii vystoupil na konci roku britský premiér David Cameron, který tím zablokoval možnost ji považovat za unijní. Nakonec je z ní společný dokument 25 zemí, protože v lednu své "ne" řekl i český premiér Petr Nečas.

O referendu k dokumentu uvažují i další země Evropské unie, včetně Francie. Nicolas Sarkozy však prohlásil, že v případě, že bude znovu zvolen prezidentem, se referendum konat nebude.