Francouz alžírského původu Mohamed Merah, který nedávno podle policie ve jménu teroristické sítě Al-Káida vraždil na jihu Francie a nakonec byl zastřelen zásahovou jednotkou RAID, byl v minulosti využíván francouzskými službami a nyní "zlikvidován".

Tvrdí to alžírská advokátka Mohamedova otce Zahaa Muchtariová, která o tom prý má důkazy v podobě videozáznamu a svědků, uvedla v pondělí francouzská média.

"Merah byl manipulovaný a využitý pro operace francouzských (bezpečnostních) služeb a poté zlikvidován, aby pravda nevyšla najevo. Dvě osoby seznámené s případem chtěly ukázat pravdu a předaly mi videozáznam. Předám ho francouzské justici," řekla advokátka, která má odjet v nejbližších dnech z Alžírska do Francie podat žalobu na RAID.

Na tiskové konferenci v Alžíru Muchtariová například podle listů Libération, L´Express, Le Parisien a Metro rovněž sdělila, že francouzské justici předá i "první seznam se jmény tří lidí – jednoho představitele francouzských bezpečnostních služeb a dvou dalších osob různé státní příslušnosti –, kteří pracovali s Mohamedem Merahem". Bude žádat, aby justice tyto osoby vyslechla. Dodala, že jí s případem pomůžou i někteří francouzští advokáti.

Při zátazích ve Francii policie zadržela 19 islamistů. Našla u nich i Kalašnikov - čtěte ZDE

Její verze je zcela jiná než vysvětlení úřadů.

Podle nich třiadvacetiletý Merah vraždil, aby potrestal Francii za její postup proti radikálnímu islámu doma i v zahraničí. Policie útočníka více než 30 hodin obléhala v jeho bytě v Toulouse a po zásahu ujišťovala, že udělala vše pro to, aby mladíka zatkla živého. Merah se nejen odmítl vzdát, ale při závěrečném zásahu jednotky RAID 22. března pálil na její členy a některé zranil.

Mohamedův otec již dříve vyjádřil přesvědčení, že příslušníci RAID jeho syna "zavraždili", protože disponují uspávacím plynem a dalšími prostředky, kterými mohli chlapce zadržet živého.

Byl to agent? ptá se francouzský a italský tisk

Bývalý šéf francouzské kontrarozvědky navíc minulou středu v rozhovoru pro toulouský deník La Dépêche du Midi uvedl, že střelec nebyl mezi agenty kontrarozvědky známý coby islamista, ale proto, že měl v řadách tajných služeb svého agenta.

Jinými slovy, že tajným službám poskytoval informace. Bonnet však uvedl, že neví, jak daleko tento vztah sahal.

Bonnetova tvrzení současné vedení kontrarozvědky odmítá. Ředitel bezpečnostní služby Bernard Squarcini však přiznal, že agenti s Merahem mluvili poté, co se vrátil ze své cesty Afghánistánu, a žádali po něm vysvětlení, co tam tehdy dělal. Squarcini však vyloučil, že by Merah byl "informátorem" rozvědky.

Agentkou, která měla Meraha na starosti, byla prý mladá žena severoafrického původu. Deník Le Monde cituje Squarciniho tvrzení, že střelec volal její jméno, když jeho dům obklíčily pořádkové síly, a agentce prý doslova řekl, že jí "měl v plánu zavolat, aby jí sdělil nějaké nové informace, ale ve skutečnosti ji chtěl zabít".

Z Toulouse do Kandaháru: Cesta radikalizace Mohammeda Meraha - čtěte ZDE

Střelec z Toulouse se vycvičil v Pákistánu. Trénoval s tamější odnoží Tálibánu - čtěte ZDE

O možném propojení francouzských bezpečnostních služeb s islamisty psal minulý týden i italský tisk.

Deník Il Foglio uvedl, že francouzské bezpečnostní služby poskytly Merahovi krytí, když se v roce 2010 vydal z Jordánska do Izraele. Merah tehdy coby "francouzský turista" pobyl v Izraeli tři dny a po návratu do Jordánska odletěl do Afghánistánu, tvrdí italské noviny.

Úřady veškerá podobná obvinění odmítají. Francouzská kontrarozvědka označila tvrzení deníku Il Foglio za "směšné".

Merah 11., 15. a 19. března chladnokrevně zastřelil sedm lidí, tři vojáky, tři malé židovské děti a rabína. Vyšetřovatelé ho označili za dlouholetého delikventa, který přijal myšlenky radikálního islámu včetně džihádu. Mladík prý byl kvůli dvěma návštěvám Afghánistánu na seznamu potenciálních teroristů, ale policie prý neměla důvod si myslet, že je skutečně nebezpečný a ozbrojený.