Manžel vězněné ukrajinské expremiérky Julije Tymošenkové v pondělí vyzval světové státníky, aby zabránili "fyzické likvidaci" jeho ženy a vyhlásili sankce proti ukrajinskému režimu.

Oleksandr Tymošenko, který letos v lednu získal azyl v Česku, svůj dopis zveřejnil na webových stránkách strany Vlast (Baťkivščyna), které jeho vězněná žena předsedá.

Tymošenko v dopise připomíná, že jeho nemocná manželka byla v minulých dnech převezena do charkovské civilní nemocnice a krátce nato zpět do vězení, když odmítla podstoupit nabízenou léčbu.

Důvodem byla skutečnost, že němečtí lékaři, kteří minulý týden Charkov navštívili, nepovažují nemocnici za vhodnou k léčbě chorobných změn na páteři, jimiž Tymošenková trpí.

"Násilný převoz Julije Tymošenkové do nemocnice je vrcholem cynismu a ponížením elementární lidské důstojnosti," píše Tymošenko v dopise adresovaném prezidentu USA Baracku Obamovi, budoucímu šéfovi Kremlu Vladimiru Putinovi, německé kancléřce Angele Merkelové, předsedovi Evropského parlamentu Martinu Schulzovi a generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi.

Vyzývá je, aby "nedopustili fyzickou likvidaci" Tymošenkové a vyhlásili "osobní sankce proti představitelům režimu (prezidenta Viktora) Janukovyče".

Tymošenková podle dobrozdání německých odborníků trpí silnými bolestmi, které jí způsobuje vyhřezlá meziobratlová ploténka. Bývalá předsedkyně ukrajinské vlády, která si v Charkově odpykává sedmiletý trest za podpis nevýhodné plynové smlouvy s Ruskem, je prakticky trvale upoutána na lůžko.

Z věznice do nemocnice a zpět

V noci na sobotu byla Tymošenková přepravena z vězení do charkovské železniční nemocnice, kde měla podstoupit léčbu. Když se ale seznámila s odmítavým posudkem německých lékařů ohledně možností léčby v tomto zdravotnickém zařízení, péči tamních lékařů odmítla.

V neděli byla za silného policejního doprovodu přepravena zpět do věznice. "Nemocnice není hotel," komentovala o víkendu převoz Tymošenkové náměstkyně ukrajinské ministryně zdravotnictví Rajisa Moisejevová.

Tymošenko v emotivním dopise nemocniční anabázi označuje za "nácvik na fyzickou likvidaci a vraždu", kterou podle něj úřady předem zosnovaly.

Akce měla zmást ukrajinskou a světovou veřejnost a odpoutat pozornost od dalších obvinění, která justice proti Tymnošenkové vznesla. Bez ohledu na výhrady německých lékařů nyní chtějí ukrajinské úřady expremiérku násilím dopravit k dalšímu soudnímu přelíčení, které má brzy začít, varuje Tymošenko.

"Trváme na přesném dodržování léčebného plánu stanoveného německými doktory. Léčbu musejí provádět odborníci nezávislí na ukrajinském ministerstvu zdravotnictví, které půl roku lhalo, že Tymošenková je zdráva," uvádí v dopise manžel vůdkyně ukrajinské opozice.