Australský mediální magnát Rupert Murdoch prohlásil, že někteří lidé v nedělníku News of the World (NoW) před ním tajili praxi odposlechů. Právě kvůli tomu bulvární list loni uzavřel.

Jednaosmdesátiletý Murdoch již druhý den vypovídá před komisí soudce Briana Levesona, která byla loni ustavena po skandálu kolem odposlechů v NoW.

Podle Murdocha vysoce postavení lidé v NoW o odposleších věděli. Ale tajili to prý před ním, jeho synem Jamesem i Rebekou Brooksovou, kteří vedli News International (NI) sdružující Murdochovy britské listy.

První vlna skandálu začala už v roce 2006, kdy byl za odposlechy odsouzen královský reportér NoW, ale vedení listu tvrdilo, že šlo o izolovaný případ. Naplno aféra propukla loni v červenci, kdy se ukázalo, že reportéři NoW nechali odposlouchávat hlasovou schránku unesené a později zavražděné dívky.

"Vysocí představitelé NI byli všichni špatně informováni... o tom, co se tam dělo," řekl Murdoch. "Viním z toho jednoho dva lidi," dodal, ale nejmenoval je. Zmínil se jen o "chytrém právníkovi", který prý popíjel s mnoha novináři zapletenými do aféry.

Podle britských médií Murdoch mířil na tehdejšího šéfredaktora NoW Colina Mylera a právníka listu Toma Cronea. Také James Murdoch v úterý před komisí řekl, že Myler a Crone mu nepodali správné informace o rozsahu odposlechů.

Rupert Murdoch tak prý nevěděl o rozsahu ilegálních praktik v jeho listech. "Mohu se tak jen omluvit," řekl.

Murdoch byl od 70. let klíčovým hráčem na britské mediální i politické scéně. Politici se ho obávali a současně si ho předcházeli, aby získali přízeň jeho listů. Na Murdochovy politické kontakty se zaměřovala jeho středeční výpověď před Levesonovou komisí. Během ní tvrdil, že nikdy neusiloval u politiků o žádné zvláštní výhody.