Na první vystoupení nového francouzského prezidenta čekalo na náměstí Bastily několik desítek tisíc lidí. François Hollande i se svou přítelkyní Valérií Trierweilerovou nakonec přijel. Před nadšeným davem na pódium vystoupal okolo jedné hodiny ranní.

Mezitím ale mluvil s americkým prezidentem Barackem Obamou i německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Oba mu poblahopřáli a rovnou ho pozvali na návštěvu do Washingtonu, resp. do Berlína.

Náměstí Bastily je pro francouzskou levici symbolicky významným místem. Během Francouzské revoluce zde padlo známé vězení a v roce 1981 tu propukly spontánní oslavy po zvolení Françoise Mitterranda, prvního socialistického prezidenta francouzské páté republiky a Hollandova mentora.

Hollande pronesl, že francouzské volby ukázaly, že se v Evropě zvedá nové hnutí. "Jste víc než lidé, kteří chtějí změnu. Jste již hnutím, které se zvedá v celé Evropě a možná ve světě a které prosazuje naše hodnoty, naše aspirace a naše požadavky na změnu. Děkuji, děkuji, děkuji," řekl nadšeným zástupům.

Názory k tématu

Názorové texty k víkendovým volbám v Řecku a Francii

Analýza Martina Ehla: Jiná Evropa

Komentář Adama Černého: Hollande má málo času

Ekonomický komentář Jana Bureše: Naivní představy Francoise Hollanda o podpoře růstu

Řecký blog Aleny Vitákové: Nebyla to jen mediální bublina, neonacisté míří do parlamentu

Ze světa: NYT, Paul Krugman: Those Revolting Europeans

Jeho stoupenci se skandováním "Sarko skončil" vylezli také na pomník uprostřed náměstí i na schody známé Opery. Sarko je běžně používaná Sarkozyho přezdívka. Nad hlavami pestrobarevného davu byly francouzské, evropské a odborářské vlajky.

Mitterrand byl prvním i posledním socialistickým prezidentem, kterého v roce 1995 vystřídal Jacques Chirac. Za Chiraka měli socialisté naposledy svého premiéra – do roku 2002 Lionela Jospina. "Čekal jsem na tento okamžik deset let," řekl jednatřicetiletý Aziz.

"Nezažil jsem skoro nic jiného než pravici. Nevím, jestli se mnoho změní, ale bude více tolerance, méně osočování, společnost bude klidnější," řekl sedmadvacetiletý Julien Auffret.

"Jsem tak šťastná," prohlásila šedesátiletá Ghylaine Lambrechtová. Museli jsme Sarka vydržet deset let," řekla v narážce na pět let Sarkzoyho prezidentství a předcházejících pět let, kdy byl ministrem vnitra. "V posledních letech jen bohatí bohatli. Teď ale ať žije Francie, otevřená a demokratická Francie!"

"Je to magické!" radovala se devatenáctiletá Violaine Chenaisová. "Myslím, že François Hollande není dokonalý, ale je jasné, že Francie si myslí, že je načase dát šanci levici. Znamená to opravdu pro Francii naději."

Spravedlnost a pospolitost

"Nevím, jestli si Hollande povede lépe v ekonomice, než by si vedl Sarkozy. Ale chci prezidenta, který zná hodnoty spravedlnosti a pospolitosti," řekla sedmadvacetiletá učitelka Maxime Vissaková.

Na jevišti na náměstí Bastily se střídali nejen politici, ale také herci a hudebníci, například Michel Piccoli nebo bývalý slavný tenista a úspěšný zpěvák Yannick Noah.

Hollandovi voliči se shromažďovali i na jiných místech ve Francii. Byli ve městě Tulle, které je Hollandovým volebním okrskem, nebo v Rennes v Normandii, kde dav skandoval fotbalové "Vyhráli jsme" a ozvalo se i několik výkřiků "vypadni, blbečku" – v narážce na známý výrok Nicolase Sarkozyho na účet jednoho z návštěvníků zemědělského veletrhu v Paříži, který nechtěl před pár lety prezidentovi podat ruku.

Na shromáždění Sarkozyho příznivců v Paříži rychle po vyhlášení výsledků přestaly vlát vlajky a zavládla sklíčená atmosféra. "Jsme zklamaní. Jsme smutní. Sarkozy udělal za pět let některé významné reformy," řekl šestadvacetiletý Pierre Aujay. Jiní zase hovořili o nevýrazném a nudném Hollandovi.

Ke gratulantům ze Spojených států a Německa se připojil i italský premiér Mario Monti a jeho britský protějšek David Cameron. Všichni přitom jednotně hovoří o evropském růstu, na kterém chtějí společně s Francií pracovat.

 

Na "těsnou spolupráci" se těší i Barack Obama, s nímž se Hollande setká na summitu skupiny osmi významných světových ekonomik G8 v prezidentském venkovském sídle v Camp Davidu a potom na summitu NATO v Chicagu. Předtím by se ale měli potkat v Bílém domě.

Hollande se ale v první řadě chystá do Německa - chce jednat o přijetí opatření na podporu ekonomického růstu, která by doplňovala fiskální pakt prosazený duem Merkozy.

První výměna názorů s Merkelovou

"Angela Merkelová telefonovala, aby mu poblahopřála ke zvolení. Měli první výměnu názorů a shodli se, že budou spolupracovat tak, aby francouzsko-německé vztahy byly pevné a sloužily Evropě," řekl šéf Hollandovy kampaně Pierre Moscovici.

Monti v gratulaci vyjádřil přání "blízce spolupracovat s Francií, především v evropských záležitostech". Jde mu hlavně o dosažení "stále efektivnější unie orientované na růst". Cameron v telefonátu s Hollandem prý zdůraznil záměr "dále rozvíjet blízké vztahy mezi Británií a Francií".

Na spolupráci je připraven i šéf Evropské komise José Manuel Barroso. "Máme zjevně společný cíl: oživení evropské ekonomiky, které by vedlo k trvalému růstu a které by spočívalo na zdravých základech a bylo zdrojem nových pracovních míst," uvedl v prohlášení.

Shodují se prý i v tom, že "je třeba investovat do infrastruktury prostřednictvím Evropské investiční banky a fondů z evropského rozpočtu při zachování úsilí o konsolidaci rozpočtů a omezení zadluženosti". Francouzský prezident také podporuje návrhy komise na zavedení daně na bankovní transakce a vydávání evropských dluhopisů zaměřených na růstové projekty.