Zvolení Françoise Hollanda novým francouzským prezidentem by mělo vést ke změnám v Evropské unii v rámci řešení krize, především pokud jde o politiku zaměřenou jen na rozpočtové škrty. V reakci na vítězství francouzského socialisty o tom píše zahraniční tisk.

"Hollande triumfuje vůči úsporné politice Sarkozyho," uvedl britský The Times. The Independent soudí, že Hollandovo vítězství oznamuje změnu ve způsobu, jakým se Evropa popere s dluhovou krizí a jakým bude Francie postupovat ve světě. Pro The Guardian jde o konec pravičáctví a xenofobie v evropské politice.

"Duo 'Merkland' pokrývá konzervativně-liberální i sociálnědemokratickou Evropu. Jako velká koalice se může postarat o to, že německo-francouzské úkoly budou akceptovat i ostatní státy," soudí německý Süddeutsche Zeitung. "Merkelová a Hollande nemohou jinak, než najít společnou řeč," domnívá se obdobně Sächsiche Zeitung.

Názory k tématu

Názorové texty k víkendovým volbám v Řecku a Francii

Analýza Martina Ehla: Jiná Evropa

Komentář Adama Černého: Hollande má málo času

Ekonomický komentář Jana Bureše: Naivní představy Francoise Hollanda o podpoře růstu

Řecký blog Aleny Vitákové: Nebyla to jen mediální bublina, neonacisté míří do parlamentu

Ze světa: NYT, Paul Krugman: Those Revolting Europeans

"Hollande je muž, který slibuje změnit dědictví (německé kancléřky) Angely Merkelové a přijmout jinou strategii v boji proti krizi a za stabilizaci eura," napsal naopak portugalský ekonomický deník Jornal de Negocios. Podle něj je Hollande v Německu málo žádanou osobou.

"Paříž se mění a Evropa se mění. V Evropě se toho asi změní hodně," reagoval na Hollandovo zvolení italský deník Corriere della Sera. Podle italského ekonomického listu Il Sole 24 Ore ale změny v podání umírněného Hollanda nebudou mít dramatický průběh.

"Příchod Hollanda otevírá novou etapu evropské politiky," tvrdí španělský deník El Periódico. Podobně zhodnotila situaci řada dalších evropských listů, například švédský Svenska Dagbladet.

 

Japonská tisková agentura Džidži se domnívá, že Hollandův úspěch, stejně jako úspěch oponentů vůči škrtům v Řecku, znamená pro EU vážné varování. "Po těchto přísných soudech voličů bude EU muset nevyhnutelně přehodnotit své nasměrování," uvedla agentura.

Komentáře čínského tisku a místních analytiků podle agentury AFP předpokládají, že Hollande jakožto levicový představitel bude asi vůči Pekingu více zdůrazňovat otázku lidských práv, což neprospěje francouzsko-čínským vztahům.

Ruský list Kommersant již dříve uvedl, že Rusko při vítězství Hollanda "nic neztratí, ale sotva něco získá". Hospodářská spolupráce s Francií podle Kommersantu přinejmenším zůstane na stávající úrovni, zatímco v politice Hollande na rozdíl od Sarkozyho nebude sám usilovat o "privilegované partnerství" s Ruskem.