Řecký prezident Karolos Papulias zatím nedosáhl průlomu v jednání s vůdci řeckých politických stran, s nimiž se snaží dosáhnout dohody o sestavení koaličního kabinetu. S vytvořením koaliční vlády nesouhlasí hlavně krajně levicová strana SYRIZA. Socialisté z uskupení PASOK si údajně zachovávají aspoň špetku optimismu.

Kromě Tsiprase v neděli Papulias jednal s vůdcem konzervativní Nové demokracie (ND) Antonisem Samarasem a Evangelosem Venizelosem z hnutí PASOK. Tsipras potvrdil, že se nezapojí do vládní kalice, která by prosazovala úsporná opatření výměnou za záchranné půjčky EU. Neposkytne ji ani tichou podporu. Venizelos nicméně uvedl, že si zachovává "malý, ale přece jen existující" optimismus.

Tsipras po schůzce s prezidentem překvapil novináře oznámením, že strany ND, PASOK a menší Demokratická levice (DIMAR) se už na příští vládě dohodly. Strana DIMAR, která je ochotna vytvořit vládu pouze s účastí strany SYRIZA, ale dohodu prezentovanou Tsiprasem rozhořčeně odmítla.

Po setkání s představiteli tří nejsilnějších stran nyní Papulias pokračuje v jednání s předsedy menších stran, které se při volbách před týdnem také dostaly do parlamentu. Na programu má schůzku s vedením DIMAR, s komunisty, s nacionalisty a s neonacisty ze strany Zlatý úsvit.

Odchod z eurozóny by nevadil

Odchod Řecka z eurozóny by podle některých ekonomů nebyl nutně pro eurozónu katastrofou. "Není v právních předpisech a dohodách předpokládán, ale mohou se stát i takové věci, které se v dohodách nepředpokládají," uvedl v sobotu na konferenci v Tallinnu guvernér irské centrální banky Patrick Honohan. "Není to nutně katastrofa, ale není to příjemné," dodal.

Šéf evropského záchranného fondu EFSF Klaus Regling v rozhovoru pro rakouský list Die Presse upozornil, že odchod Řecka z eurozóny by byl nejdražším řešením pro všechny zúčastněné, i když nyní by byl méně nákladný než na začátku dluhové krize, protože nyní jsou již všichni zúčastnění na tuto možnost lépe připraveni.

List The Wall Street Journal k tomu dodává, že pro Řeky by opuštění společné evropské měny nemuselo být tak špatné, jak líčí zbytek eurozóny. Nemuselo by mít katastrofální následky a pravděpodobně by podnítilo větší zájem o dluhy země, což by pro zadlužené Řecko mohlo zlevnit další půjčky.

K hlasům, že odchod Řecka z eurozóny je nyní nejlepší možností, se o víkendu připojil nejvlivnější německý časopis Der Spiegel. "Acropolis, Adieu! Proč Řecko musí opustit euro," zní titulek přední strany časopisu.

"Přes veškeré pochyby naši redaktoři doposud obhajovali, že by Atény měly zůstat v eurozóně," píše se v úvodníku časopisu. "Od parlamentních voleb na začátku května však pozorovatelé Spiegelu změnili svůj názor... Řekové nikdy nebyli zralí pro měnovou unii a nejsou ani dnes. Pokus udělat zemi trvale zdravou prostřednictvím reforem zklamal," uvádějí novináři Spiegelu.