Pěveckou soutěž Eurovize, kterou s podtitulem "Zažehni svůj oheň" letos hostí Ázerbájdžán, zatím zažehla zejména diplomatické rozmíšky a protesty opozice.

Autoritativní režim prezidenta Ilhama Alijeva se chce před celou Evropou a světem blýsknout v té nejlepší formě - stavba velkolepého areálu pro 23 tisíc diváků na břehu Kaspického moře či dovoz tisíce taxíků dovezené do Baku přímo z Londýna, aby město působilo více "evropsky", by v demokratických státech nejspíš jen rozčilovaly média a daňové poplatníky. V Baku je ovšem situace poněkud komplikovanějí.

Proti pořádání sobotního finále soutěže protestují například radikální vyznavači islámu, označují ji za "hříšnou". Írán kvůli nemorálnosti soutěže z Ázerbajdržánu odvolal svého velvyslance. Sousední křesťanská Arménie zase v rámci dlouhodobých sporů o Náhorní Karabach odmítla vyslat svého zástupce, oficiálně kvůli obavám o jeho bezpečnost.

Baku je navíc v hledáčku různých mezinárodních organizací na ochranu lidských práv - kvůli izolaci homosexuální menšiny nebo nepřimeřeným zásahům policie proti představitelům opozice protestovaly organizace Amnesty International a Human Rights Watch. Úřady ale vše popírají, bezpečnostní síly mají v době soutěže pouze zajišťovat pořádek.

Svobodu politickým vězňům

Ve čtvrtek před finále policie zajišťovala pořádek i na poklidném shromáždění před sídlem místní televize, kde zatkla 30 lidí, když provolávali heslo "svobodu politickým vězňům". Stejný počet demonstrantů policie zadržela a odvedla do připravených autobusů i v pátek.

"Tvrdé potlačování svobody projevu, disentu, nevládních organizací, kritických novinářů, jednoduše jakéhokoli odpůrce Alijevova režimu, tady pokračuje i před soutěží Eurovize," shrnul své obavy podle agentury Reuters regionální ředitel Amnesty International John Dalhuisen.

 

Pro opozici je šancí právě sobotní přenos, který má sledovat 125 milionů diváků - na ten si protestující koupili stovku lístků a chtějí na sebe upozornit vykřikováním hesel a máváním transparenty. Místní lidskoprávní aktivisty chtějí podpořit i někteří účastníci, například favoritka letošního ročníku, švédská popová zpěvačka Loreen.

Favoritem jsou babičky z Buranova

Lidská práva ale zřejmě zůstanou v pozadí. Ázerbájdžánci i zbytek Evropy totiž zbožňuje i skupinu Buranovskije Bábuški tedy Babičky z Buranova, která žádná politická prohlášení podle dostupných informací neplánuje. Místo toho skupina osmi babiček s věkovým průměrem 70 let v tradičních krojích prostě plánuje zpívat svůj mix diska, etna a popu a odvézt titul výherce Eurovize 2012 do Ruska.

Největší šance přitom sázkaři dávají zmiňované švédské reprezentantce Loreen a Buranovským babičkám nebo nestorovi britské popové scény Engelbertu Humperdinckovi. Skalními fanoušky jsou hlavně diváci z Balkánu, postsovětských států a Ruska, Česko se soutěže od roku 2010 neúčastní s odkazem na malý divácký zájem a nízkou hudební úroveň.

 

Buranovské babičky a jejich soutěžní píseň "Party For Everybody"