Řecká pravice, která se průběžně podle průzkumů přetahuje o prvenství v chystaných dalších předčasných volbách s levicovými radikály, ve čtvrtek slíbila, že už nezavede nové daně a další bolestivé škrty.

V případě volebního vítězství 17. června vůdce Nové demokracie (ND) Antonis Samaras ubezpečil své spoluobčany, že nebude pokračovat v "kontraproduktivních" opatřeních a naopak zahájí kroky, které oživí pracovní trh.

Samaras zároveň představil voličům 18bodový ekonomický plán, který v případě, že bude premiérem, chce prosadit ve vyjednávání o podmínkách zahraniční finanční pomoci, již zadlužené Řecko dostává proto, aby nezbankrotovalo.

Pravice chce například vrátit nejnižší důchody na úroveň z roku 2009, prodloužit podporu v nezaměstnanosti z jednoho roku na dva a vyplácet mimořádnou podporu i mladým lidem, kteří práci neúspěšně hledají.

Rovněž chce zabránit propadu úrovně mezd v soukromém sektoru a po stabilizaci řecké ekonomiky zvýšit opět nezdanitelnou část příjmů z pěti na osm tisíc eur (ze 125 tisíc na 200 tisíc korun) ročně.

Už tyto kroky naznačují, že ND cílí především na voliče konkurenčních stran, tedy nízkopříjmové důchodce a mládež, kteří se v květnových volbách hromadně přiklonili k levici. ND se po volbách začala vyhraňovat zejména proti Koalici radikální levice (SYRIZA), která skončila po ND na druhém místě. Nyní jí některé průzkumy veřejného mínění předpovídají i vítězství.

"Opatření, která navrhujeme, mohou získat podporu v Evropě. Jednostranné ukončení (rozpočtových škrtů) vede k izolaci Řecka," řekl Samaras podle serveru listu To Vima. Učinil to pouhý den předtím, než svůj "ekonomický manifest" představí také SYRIZA.

ND ve svém předvolební programu také například slibuje postupné snižování daňových sazeb a zastavení propouštění velké části státních zaměstnanců, kteří mají být převedeni do jakéhosi "zvláštního režimu" na tři roky.

Zmrazení státních výdajů, které se v letech 2012 a 2013 týká 11,7 miliardy eur, má pokračovat nejméně do roku 2016. Podstatně má být také rozšířena privatizace státních a polostátních podniků a budoucí vláda má přijmout legislativní kroky k tomu, aby mohla začít rozprodávat nemovitý majetek.