Británie by měla zůstat členem Evropské unie, protože odchod z ní by pro Londýn znamenal nepředvídatelná hospodářská i politická rizika. Uvádí to zpráva předního britské euroskeptické analytické skupiny Open Europe. Zpráva ale zároveň zdůrazňuje, že současný vztah Británie k EU je třeba reformovat, napsal server deníku Guardian.

"Z čistě obchodního hlediska je členství v EU pro Británii tou nejlepší variantou," uvádí Open Europe. "Všechny ostatní alternativy přinášejí významné komplikace a vyžadovaly by nová jednání a dohody s ostatními zeměmi, což přináší nepředvídatelná politická i hospodářská rizika."

Zpráva zvažuje možnosti, jaké se Londýnu nabízejí. Pokud by země unii opustila a chtěla si zachovat neomezený přístup na její vnitřní trh, dostala by se podle Open Europe do pozice Norska, které je vázáno evropskou regulací, ale nemůže ji nijak ovlivňovat.

Případné úplné odtržení od EU by pak pro Británii znamenalo, že by musela znovu vyjednat podmínky vzájemného obchodu nejen se zbývajícími zeměmi unie, ale také se státy, s nimiž Brusel uzavřel preferenční obchodní dohody. Britští obchodníci by tak podle Open Europe najednou čelili problémům na trzích, na které dosud bez potíží vyváželi.

Analytická skupina však zdůrazňuje, že Británie by se neměla spokojit se současnými podmínkami svého členství v EU. "Vzhledem k rostoucímu odporu veřejnosti vůči EU a vzhledem k událostem v eurozóně není možné udržet status quo," řekl ředitel Open Europe Mats Persson.

"V zájmu Británie proto je zůstat v EU, ale vyjednat si nový model členství založený na celoevropském trhu, ovšem s výrazným omezením vlivu EU na ostatní oblasti," dodal.