České aféry s metanolem, po jehož požití zemřelo zatím 18 lidí a další desítky jsou ve vážném stavu, si všímají světová média od USA přes Evropu až po Austrálii.

"Česká republika je známa po celém světě svým vysoce kvalitním pivem, vzkvétajícím vinařským průmyslem a v konzumaci piva na hlavu patří na první místo na světě," nezapomíná se, podobně jako většina dalších deníků, zmínit o Česku jako o pijácké velmoci americký Washington Post (WP).

"Ale metanolový skandál nepříjemně odhalil odvrácenou stranu tamního alkoholového průmyslu. Ukazuje také, jak někteří bojují s recesí, která sužuje periferní části země daleko od turistického magnetu Prahy," dává WP pití levného alkoholu v ČR do souvislosti s hospodářskou krizí.

Francouzská agentura AFP poznamenává, že Česká republika je podle údajů Světové zdravotnické organizace v celosvětovém měřítku za Moldavskem druhá ve spotřebě alkoholu na dospělého obyvatele.

Italský deník Corriere della Sera v souvislosti s českou kauzou připomíná podobný případ z března roku 1986, kdy na severu Itálie v Lombardii, Piemontu a Ligurii zemřelo na otravu metanolem 23 lidí.

Poplach u sousedů

V pozoru jsou zejména u našich sousedů. Rakouský deník Kurier svůj článek "Když levná kořalka stála život" věnuje především tématu, zda je tvrdý alkohol v zemi skutečně nezávadný.

Na celém Slovensku již úřady začaly kontrolovat a odebírat vzorky rozlévaného alkoholu. "Lidská touha zabavit se a na druhé straně cynická snaha zbohatnout za každou cenu přinášejí v sousedním Česku nové oběti," uvedl svůj článek o kauze deník Pravda.

Ze sousedních zemí nejpodrobněji kauzu sledují polské informační zdroje, které se opírají o zprávy agentury PAP nebo pražského zpravodaje polského rozhlasu.

Zahraniční média vesměs připomínají, že k podobné sérii otrav v Evropě dochází jen zřídka. V jedné z nich v Srbsku v roce 1998 zemřelo 43 lidí.

Washington Post upozorňuje i na loňskou aféru, kdy v Indii zemřelo na otravu metanolem 170 lidí.