Němečtí pravicoví radikálové chtějí v Berlíně promítat kontroverzní film o proroku Mohamedovi, který vyvolal v muslimském světě protizápadní bouře. Německý ministr vnitra Hans-Peter Friedrich je rozhodnut tomu všemi právními prostředky zabránit.

Berlín už také zakázal vstup do země kontroverznímu americkému kazateli Terrymu Jonesovi, který snímek Nevinnost muslimů propagoval a v minulosti spálil korán.

Představit film veřejnosti v plné délce chce krajně pravicové populistické sdružení Za Německo, které na sebe v posledních měsících upozornilo hlavně protiislámskými demonstracemi. Jejich účastníci na nich nosili i karikatury proroka Mohameda, jež muslimové považují za urážlivé.

"Jde nám o svobodu umění a názoru," řekl týdeníku Der Spiegel Manfred Rouhs, předseda nevelkého uskupení, které tvrdí, že bojuje proti islamizaci Německa. Podle pondělního vydání berlínského listu TAZ chtějí radikálové snímek promítat v listopadu v některém z berlínských kinosálů.

Ministr: Jen přilévají olej do ohně

"Tyhle skupiny a organizace chtějí jen provokovat islamisty i v Německu a tím hrubě nezodpovědně přilévat oleje do ohně," odmítl záměry sdružení Friedrich. "Je třeba proti tomu všemi právně přístupnými prostředky zakročit," dodal ministr vnitra Německa, jehož ambasáda v súdánském Chartúmu se minulý týden stala terčem útoků rozvášněných muslimů.

Ti kvůli filmu, který zesměšňuje jejich proroka, napadli v mnoha islámských zemích především americké zastupitelské úřady.

Podívejte se na snímky z útoku na americkou ambasádu v Saná:

Před veřejným promítáním kontroverzního snímku varovala i německá policie. "Může to být velmi nebezpečné. Také v Německu jsou vysloveně agresivní islamisté. Je třeba počítat s tím, že stačí malá jiskra a může to bouchnout na mnoha místech," prohlásil šéf policejních odborů Rainer Wendt.

Vůči možnosti zákazu promítání je ale policie skeptická. "Jsme svobodná země se svobodou názorů. Pokud v tom filmu nejsou znázorněny žádné trestné skutky, půjde tomu stěží zabránit," uvedl Wendt.

Proti zákazu se postavila německá opozice. "Pouhý ohled na zahraničněpolitické zájmy nestačí k tomu porušovat základní práva," konstatoval vnitropolitický expert sociální demokracie (SPD) Dieter Wiefelspütz. Podobně se vyjádřil také předák Zelených Volker Beck. "Podle toho, co jsem viděl, je ten film nevkusná blbost, ale bez obsahu, který by mohl být trestný," uvedl.

Kromě promítání protiislámského filmu zvažuje hnutí Za Německo rovněž, že do Německa pozve kontroverzního evangelického pastora Jonese, který loni v březnu spálil jeden výtisk koránu. Od dalšího veřejného pálení posvátné knihy všech muslimů ustoupil po velkých protestech politických a náboženských kruhů.

Německé ministerstvo vnitra už oznámilo, že vydalo zákaz jeho vstupu do země. Podle mluvčího úřadu by jeho příjezd "odporoval zájmům udržení veřejného pořádku". Zákaz je podle něj v souladu se schengenskou dohodou a německým pobytovým právem.

Merkelová odsoudila násilné protesty

Násilnosti, které v muslimském světě snímek vyvolal, odsoudila také německá kancléřka Angela Merkelová. Všechny strany přitom vyzvala k umírněnosti.

"Násilí není prostředkem k vyjadřování odlišného názoru," prohlásila Merkelová na své výroční tiskové konferenci v Berlíně. "My jsme pro mírové soužití náboženství jak v Německu, tak na celém světě," zdůraznila kancléřka.

Terčem protestů muslimů se v pátek stala i německá ambasáda v súdánském Chartúmu, do něhož pronikl dav, který strhl německou vlajku a nahradil ji islámskou. V objektu také založil požár, pracovníkům velvyslanectví se ale nic nestalo.

Merkelová oznámila, že Německo posílí ochranu svých ambasád. "Ve vládě jsme zajedno, že ochrana našich zastupitelství je nutná a bude také bezodkladně zajištěna," uvedla.