Většina politiků ve Francii v souvislosti s otištěním karikatur zobrazujících muslimského proroka Mohameda hájí svobodu vyjadřování. Někteří ministři však zároveň vyzývají ke zdrženlivosti s ohledem na současné bouře v muslimském světě vyvolané ukázkami z filmu zesměšňujícími proroka Mohameda na serveru YouTube.

Tento přístup zvolil i premiér Jean-Marc Ayroult. "V naší zemi je svoboda vyjadřování, a tedy i svoboda karikovat zaručena, každý by ji však měl využívat zodpovědně," varoval v rozhovoru pro stanici RTL premiér. Zároveň dodal, že pokud se někdo cítí karikaturami v satirickém týdeníku Charlie Hebdo dotčen, má možnost se obrátit na soud.

Francouzskou tradici svobody slova a vyjadřování razantně hájili především opoziční politici.

"Hájím Charlie Hebdo, hájím svobodu vyjadřování. V těchto oblastech bychom neměli ustupovat ani o píď," prohlásil Ayroultův předchůdce Francois Fillon v interview pro televizi Canal+.

Právo týdeníku na satiru hájil i šéf komunistické strany Pierre Laurent. Zdůraznil, že ve Francii není možno někoho stíhat za rouhání. "Požadovat, aby Charlie Hebdo netiskl karikatury, znamená požadovat, aby tyto noviny skončily," dodal.

Vůdkyně krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová připomněla, že Charlie Hebdo v minulosti otiskl karikatury, jejichž námětem byla i jiná náboženská vyznání. Neodpustila si však narážku na muslimy žijící ve Francii: "Kdo s naší svobodu vyjadřování nesouhlasí, může případně odejít jinam."

Nenechat se vyprovokovat

Politici vesměs vyzývali ke zdrženlivosti a také předseda Francouzské rady muslimského vyznání Mohammed Moussaaoui sice odsoudil karikatury pro jejich urážlivost, ale zároveň zdůraznil, že "muslimové ve Francii by se neměli nechat vyprovokovat".

Kreslíř Hebdo původně ohlásil, že karikaturu proroka Mohameda umístí na titulní stranu. Nakonec se kresby ocitly uvnitř vydání a na poslední straně.

Šéfredaktor satirického týdeníku Charlie Hebdo (Foto: Profimedia)Nedotknutelní II

Satirický týdeník vydáním karikatur zobrazujících islámského proroka Mohameda riskuje, že sídlo redakce bude napadeno, stejně jako tomu bylo loni, kdy list publikoval zvláštní vydání zaměřené na islámské pojetí práva pod titulem Charia Hebdo. Tehdy někdo v redakci úmyslně založil požár.

Po vydání nynějších karikatur byla internetová stránka týdeníku napadena počítačovými piráty a policie posílila ochranu bezprostředního okolí redakce.

Od včerejšího rána bylo jisté, že nynější vydání Charlie Hebdo bude znamenat velký obchodní úspěch. Během několika hodin byl zcela vyprodán celý náklad prvního vydání v počtu 75 tisíc výtisků. Redakce počítá s dotiskem, takže celkový náklad by mohl přesáhnout 200 tisíc výtisků.

Novinový bestseller

V únoru 2006, když Charlie Hebdo ze solidarity přetiskl karikatury proroka Mohameda z dánského listu Jyllands-Posten, dosáhl náklad 480 tisíc kusů. Satirický týdeník v průměru každý týden prodá zhruba 45 tisíc výtisků v ceně 2,50 eura.

Šéfredaktor týdeníku, karikaturista vystupující pod jménem Charb, ujišťuje, že když list otiskl karikatury zesměšňující papeže, náklad šel také výrazně vzhůru, ale "nikdo nezapaloval redakci".

Francie má obavy, že se proti jejím zařízením v zahraničí obrátí muslimové, kteří v minulých dnech protestovali proti filmu urážejícímu proroka Mohameda. Stalo se tak ve snímku, který ve Spojených státech vyrobila nejspíš skupina koptských emigrantů z Egypta.

V pátek, v den pravidelných týdenních muslimských modliteb, budou zavřena francouzská velvyslanectví, konzuláty, kulturní centra a školy v celkem 20 zemích převážně Afriky a Asie.

Žaloba na producenta Nevinnosti muslimů

Soudní dohru zřejmě bude mít zveřejnění amerického videa Nevinnost muslimů, které znevažuje proroka Mohameda a za nímž zřejmě stojí diaspora egyptských koptů v USA.

Herečka Cindy Leeová-Garciaová, která se ve snímku objevila, podala ve středu v Los Angeles žalobu na producenta snímku. Tvrdí, že neznala záměry tohoto filmu, který vyvolal v muslimském světě bouřlivé reakce, při nichž zahynuly tři desítky lidí.