Řecko ve středu prožilo 24hodinovou generální stávku, kterou vyhlásily odbory státních zaměstnanců a pracovníků v soukromé sféře. Protestují tak proti dalším úsporným opatřením vlády, která povedou zejména k dalšímu snížení platů.

V centru metropole Atén, v Soluni, městech centrálního Řecka a na Krétě se také uskutečnily demonstrace za účasti i několika desítek tisíc lidí.

U budovy parlamentu se část protestujících střetla s policií, která podle agentury Reuters předběžně zadržela kolem 120 výtržníků. Lehce zraněno bylo 20 policistů.

V centru řecké metropole uspořádaly jednu manifestaci dvě největší odborové organizace GSEE a ADEDY a druhou radikální levicové odbory PAME. Podle Reuters se k parlamentu vydalo na 70 tisíc lidí.

Odbory hovoří o více než sto tisících pokojných účastníků demonstrací v metropoli, policie jejich počet odhaduje na 50 tisíc. Budovu parlamentu obemkly bezpečnostní zátarasy. Dohromady bylo jen v Aténách zmobilizováno na pět tisíc policistů.

Zhruba 200 levicových radikálů, většinou zahalených příslušníků anarchistických skupin, napadla policisty zápalnými lahvemi a kameny. Pořádkové síly reagovaly slzným plynem a pepřovým spreji. Zhruba 120 lidí bylo zadrženo poté, co výtržníci ničili novinové stánky u autobusových zastávek a zapalovali popelnice. Osm zadržených zůstává ve vazbě. Podle agentury DPA bylo lehce zraněno 20 policistů.

Ulicemi Soluně na severu země pochodovalo podle agentury AFP kolem 18 tisíc demonstrantů. Protestních pochodů v řeckých městech se zúčastnili hlavně zaměstnanci státní správy, ale také pracovníci velkých podniků se státní účastí, které se vláda chystá privatizovat. Demonstranti netajili obavy z předpokládané nové vlny hromadného propouštění.

Do stávky se podle serveru řeckého listu Ta Nea zapojili vedle úředníků státní správy i obecních úřadů také zaměstnanci daňové správy a veřejných služeb, profesoři a učitelé, lékaři a zdravotní sestry, obchodníci, právníci a bankovní úředníci.

Podle DPA vyšli do ulic i duchovní. Novináři, kteří stávkovali již v pondělí, zastavili práci znovu, tentokrát na čtyři hodiny - s výjimkou času věnovaného na pokrytí protestů.

Podívejte se na záběry z generální stávky v Řecku:

Městská hromadná doprava v Aténách se zastavila jen ráno v dopravní špičce. Po zbytek dne byly autobusy a metro v provozu, aby napomohly hladkému průběhu demonstrací. Námořní doprava byla přerušena úplně. Zdravotnické služby v nemocnicích byly omezeny pouze pro akutní případy.

Letečtí dispečeři vyhlásili stávku na tři hodiny, což vedlo ke zpoždění řady spojů i ze zahraničí. Spojů s Českem se ale stávka nedotkla.

Pokračovat ve stávce až do pátku hodlají kromě daňových úředníků také celníci a obecně zaměstnanci ministerstva financí. Do 20. října má trvat již probíhající stávka soudců, státních žalobců a dalších zaměstnanců v justici.

Řecko chce ušetřit 11,6 miliardy eur

Středeční generální stávka je od června, kdy se vlády ujala tříčlenná koalice vedená konzervativní stranou Nová demokracie (ND), první.

Řecko je od května 2010 závislé na dvou záchranných plánech, které připravila EU a Mezinárodní měnový fond (MMF). Výměnou za pomoc se Atény zavázaly k výrazným rozpočtovým škrtům, jejichž součástí je například razantní omezení výdajů na obranu a zdravotnictví, a ke zvýšení daní.

Vláda tak chce uspořit alespoň 11,6 miliardy eur (290 miliard korun) a na daních chce vydělat další dvě miliardy eur. Řekové se nevyhnou pravděpodobně ani zvýšení hranice pro odchod do důchodu z 65 na 67 let.