Letošní Sacharovovu cenu za svobodu myšlení dostali dva íránští aktivisté, právnička Nasrín Sotudíová a režisér Džafar Panahí. Rozhodl o tom v pátek ve Štrasburku Evropský parlament, který cenu tradičně uděluje. K ceně se dává 50 tisíc eur (přes 1,2 milionu korun) a laureáti byli pozváni na slavnostní předávací ceremonii, která se uskuteční 12. prosince.

"Udělení Sacharovovy ceny za svobodu myšlení íránským občanům Nasrín Sotudíové a Džafaru Panahímu je poselstvím solidarity a uznání vůči ženě a muži, kteří se nesklonili před strachem a zastrašováním a kteří se rozhodli dát přednost osudu své země před svým vlastním. Upřímně doufám, že si budou moci v prosinci osobně přijet vyzvednout cenu do Štrasburku", řekl předseda EP Martin Schulz při vyhlášení ceny.

Sotudíová, narozená v roce 1963, je íránskou právničkou a obhájkyní lidských práv. Zastupovala vězněné opoziční aktivisty po sporných prezidentských volbách v červnu 2009, mladistvé čelící trestu smrti, ženy a vězně svědomí. V září 2010 byla uvězněna na základě obvinění z šíření propagandy a spiknutí s cílem poškodit státní bezpečnost. V současnosti je držena v samovazbě.

Panahí, narozený v roce 1960, je íránský filmový režisér, scenárista a střihač. Za svůj film Bílý balónek z roku 1995 se mu dostalo mezinárodního uznání. Jeho filmy jsou často zaměřeny na utrpení dětí, chudých a žen. V březnu 2010 byl zatčen a později odsouzen k šesti letům vězení a na 20 let mu bylo zakázáno režírovat či opustit zemi.

Sacharovovu cenu za svobodu myšlení, která nese jméno sovětského fyzika a disidenta Andreja Sacharova, uděluje Evropský parlament každoročně od roku 1988 výjimečným osobnostem nebo organizacím, které významně přispěly k boji za lidská práva nebo demokracii.

Vedle nakonec vítězných Íránců byli letos nominováni a označováni za favority také přední běloruský disident Ales Bjaljackij a Ruská punková skupina Pussy Riot.