Bývalý ministerský předseda Silvio Berlusconi se rozhodl setrvat v politice, aby spoluobčany "ochránil před justiční zvůlí".

Své rozhodnutí v sobotu oznámil prostřednictvím italské televize. Reagoval jím na páteční verdikt milánského soudu, který ho nepravomocně odsoudil ke čtyřem letům vězení za údajné daňové úniky.

"Cítím povinnost zůstat ve hře," řekl expremiér televizní stanici Canale 5. "Chci reformovat justici, abych ostatní občany ochránil před právní zvůlí," konstatoval a dodal, že nehodlá dopustit, aby spoluobčany stihl jeho osud.

V padesátiminutovém projevu, kdy odbíhal od jednoho tématu k druhému, kritizoval fiskální reformy premiéra Maria Montiho, a obvinil ho, že vede politiku diktovanou německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Středopravý blok podle něho rozhodne v příštích několika dnech, zda Montimu odepře podporu v parlamentu, nebo ho bude podporovat až do dubnových voleb.

Italská média se přitom ještě před televizním oznámením s Berlusconim nadobro rozloučila. "Zázrak se vytratil," napsal k rozsudku milánského soudu list La Stampa. "Generace Italů narozených po roce 1975 nebude příští volby chápat jako referendum proti Berlusconimu," uvedl deník. Podle levicového listu Il Fatto Quotidiano rozsudek potvrdil, že "Itálii minulých devět let vládl daňový podvodník".

Soud v Milánu v pátek vyměřil Berlusconimu čtyřletý trest vězení za daňové úniky ve společnosti Mediaset, kterou politik vlastní.

Rozsudek soudu první instance je ovšem nepravomocný, další jednání před odvolacími soudy může podle médií trvat ještě léta. Navíc justice Berlusconimu tři ze čtyř let trestu rovnou odpustí, protože se na něj vztahuje amnestie z roku 2006.

Soudce Berlusconimu také nařídil, že nesmí tři roky vykonávat řídící funkce ve svém podniku a pět let zastávat jakékoli veřejné funkce.

Musí rovněž zaplatit vysokou částku jako náhradu za nezaplacené daně. Expremiér rozsudek označil za "justiční zvůli", která je politicky motivovaná.