Britský ministr financí George Osborne opět pohrozil, že jeho země bude vetovat rozpočet EU, který nebude výhodný pro britského daňového poplatníka. Ministrova pohrůžka zazněla jen den poté, co konzervativní premiér David Cameron v parlamentu utrpěl porážku právě kvůli unijnímu rozpočtu.

Rozpory ve vládní koalici potvrdil i liberálnědemokratický vicepremiér Nick Clegg. Uvedl, že snížení evropského rozpočtu nemá šanci a Cameronovy ambice ohledně získání některých pravomocí z Bruselu jsou "falešným slibem zabaleným ve státní vlajce".

Část konzervativních poslanců se ve středu připojila k labouristické opozici a schválila nezávaznou rezoluci požadující snížení sedmiletého rozpočtu EU.

"Nepřistoupíme na dohodu, pokud nebude výhodná pro daňového poplatníka," řekl Osborne stanici BBC. Dal ale zároveň najevo, že se vláda spokojí se zmrazením rozpočtu, které by bralo jen v úvahu inflaci.

Středeční hlasování v Dolní sněmovně výrazně oslabilo premiérovu pozici. Vyvolává také pochybnosti, zda má pod kontrolou protievropské křídlo své strany.

Falešný slib zabalený do státní vlajky

Nick Clegg při vystoupení v institutu Chatham House řekl, že konzervativní rebelové nemají "naprosto žádnou naději" snížit výdaje EU. Kritizoval také dlouhodobý Cameronův záměr "znovu projednat britské vztahy ke zbytku EU".

"Měli bychom odejít ze špatných věcí, zůstat v těch dobrých a dosáhneme toho návratem britských pravomocí. To zní velmi rozumně..., kdo by s tím nesouhlasil. Ale podívejme se trochu víc zblízka, protože rozsáhlý jednostranný návrat pravomocí může znít přitažlivě, ale ve skutečnosti to je falešný slib zabalený do státní vlajky," řekl Clegg.

"Nikdy ničeho nedosáhnete, když si budete jen dupat a říkat 'Chceme být v klubu, ale chceme jednostranně přepsat pravidla hry a chceme si sami vybírat, k čemu se připojíme,'" řekl Clegg. "Obávám se, že od tohoto přístupu je mnohem menší krok k otevřené krizi, která povede k marginalizaci Británie nebo dokonce k jejímu odchodu z unie, než si lidé myslí," dodal vicepremiér, jehož strana je v Británii nejvíce proevropská.

Osborne sám řekl, že si přeje snížení rozpočtu EU. Jeho zmrazení je ale podle něj lepší alternativou než žádná dohoda.

 

Osborne i Clegg ostře napadli jinak proevropské labouristy za to, že hlasovali s protievrospkými konzervativními poslanci. Jejich postoj je "nečestný a pokrytecký", řekl Clegg.

Labouristický stínový ministr zahraničí Douglas Alexander ve čtvrtek hájil změnu postoje své strany k rozpočtu EU finanční krizí.

EU pohrozila i Francie

Osborne neodpověděl na otázku, zda se Konzervativní strana v evropských záležitostech vymkla kontrole. Podle něj je rezoluce taktikou na začátku jednání. Řekl ale také, že středeční porážka v parlamentu znamená, že vláda má poslouchat poslance. "Do Dolní sněmovny přijdeme jen s takovým návrhem, o němž si myslíme, že ho Dolní sněmovna přijme," řekl šéf státní pokladny.

Evropská komise navrhla pro roky 2014 až 2020 rozpočet přes jeden bilion eur, tedy skoro 1,1 procenta evropského hrubého domácího produktu (HDP). Německo navrhuje kompromis, který by omezoval unijní výdaje jedním procentem HDP, a německá kancléřka Angela Merkelová se snaží, aby Cameron tento kompromis podpořil.

Ve středu vetem unijního rozpočtu pohrozil také francouzský státní tajemník pro evropské záležitosti Bernard Cazeneuve. Paříž by to podle něho udělala v případě, pokud by klesly výdaje na společnou zemědělskou politiku.