Britská komise vedená soudcem Brianem Levesonem doporučila přísnější regulaci médií. Podle zveřejněné zprávy komise by měl parlament vytvořit zákonné podmínky pro vznik nového orgánu mediální regulace nezávislého na státu.

Nový orgán by měli podle komise jako dosud tvořit zástupci médií, spolu s nimi by ale do něj měli mít přístup také lidé na médiích nezávislí, rozhodně nikdo ze zákonodárců či vlády.

Následná polemika politických špiček kolem zákonného rámce nového orgánu vyvolala podle agentury Reuters hrozbu rozpadu vládní koalice.

"Navzdory tomu, co o těchto doporučeních říkají jejich kritici, nemohou být charakterizována jako státní regulace médií," uvedl Leveson. Podle něj doporučení naopak znamená pro parlament možnost zákonem chránit nezávislost médií.

Konzervativní premiér David Cameron s přísnější regulací médií v projevu k zákonodárcům souhlasil, polemizoval však s nutností přijmout kvůli ní nový zákon. "Doufám, že celá sněmovna se za ně (Levesonovy principy) postaví a břímě jejich přijetí bude na médiích," prohlásil Cameron.

Jiný postoj však krátce poté vyjádřil v parlamentu vicepremiér a šéf koaličních liberálních demokratů Nick Clegg. "Sáhnout po zákonu je jediný způsob, který nám zaručí, že nová regulace je s konečnou platností nezávislá," prohlásil druhý nejvýznamnější člen kabinetu.

Také šéf opozičních labouristů Ed Miliband vzápětí premiérovi oponoval a prohlásil, že Levesonovy návrhy by měl parlament přijmout jako celek, tedy včetně vytvoření zákona.

Premiér ve své zdrženlivosti vůči zákonu o regulačním orgánu vyslyšel volání některých poslanců vlastní Konzervativní strany. "Neměli bychom prostě vystavit lordu Levesonovi bianco šek, aby diktoval, co bude parlament dělat, jakkoli věhlasný soudce to je," řekl dlouholetý konzervativní poslanec John Whittingdale. Část konzervativců se obávala, aby zákonná regulace médií neznamenala možné omezení svobody projevu.

Premiér vyzval vládní strany, aby věc projednaly a dohodly se na dalším postupu. Odmítáním zákona k regulaci tisku však podle Reuters riskuje rozpad vládní koalice. Většina Britů si podle anket podobnou regulaci přeje.

Soudce Brian Leveson

O zřízení komise rozhodl loni právě Cameron v souvislosti se skandály kolem telefonních odposlechů organizovaných novináři nedělníku News of the World.

Zveřejnění zprávy se zúčastnily také některé oběti odposlechů. Byli mezi nimi herec Hugh Grant, zpěvačka Charlotte Churchová nebo rodiče zavražděné školačky Milly Dowlerové.

Právě manipulace s jejím telefonem loni rozpoutala celou aféru a pobouření veřejnosti vedoucí k zániku nejčtenějšího nedělníku světa a k mnoha zatčením.

Zpráva je velmi kritická ke vztahům politických špiček, policie a médií, které umožnily sdělovacím prostředkům porušovat soukromí řady lidí. Cameron v parlamentu prohlásil, že tyto blízké vztahy musejí skončit.

Rychlé a levné řešení

Zpráva, která ma 2000 stran, se staví na stranu obětí mediálního pronásledování či novinářských průniků do soukromí. Ty by se podle Levesona měly mít možnost bránit bez nutnosti obracet se na soudy. Nový zákonem upravený orgán by případné stížnosti na média podle něj mohl řešit rychle a levně.

Zástupci obětí na zveřejněnou zprávu reagovali s uspokojením. "Proč by novináři z tisku měli být jedinými lidmi, kteří si známkují svoji vlastní práci? Docela se mi líbí, co Leveson navrhuje," řekla BBC Mary Ellen Fieldová, které bulvární novináři odposlouchávali telefon.