Papež Benedikt XVI. ve středu kolem poledne poslal na svůj účet na Twitteru, který právě teď sleduje přes 690 tisíc lidí z celého světa, první tweet. O několik minut později Benedikt XVI. přidal ještě další dvě zprávy.

"Drazí přátelé, jsem rád, že jsem s vámi v kontaktu prostřednictvím Twitteru. Děkuji za vaši štědrou odezvu a z celého srdce vám žehnám," napsal pětaosmdesátiletý papež ve svém prvním vzkazu.

Tweet se na profilu papeže objevil v angličtině. Stejný text ale bude vyslán ještě ve francouzštině, španělštině, italštině, portugalštině, němčině, polštině a arabštině. Další jazyky by měly přibýt později. Počítá se třeba i s čínštinou, informuje agentura AFP.

Hlavní představitel katolické církve má vlastní oficiální účet na sociální síti Twitter od 3. prosince. Mezi svými followery má stovky tisíc lidí z celého světa. Na druhé straně "sleduje" jen sedm uživatelů - své vlastní verze profilu v různých jazycích - v němčině, španělštině, portugalštině, polštině, italštině, francouzštině a arabštině.

Vatikán už varoval uživatele, že lze očekávat falešné vzkazy, jejichž autoři se budou vydávat za papeže.

"Vždy budou nejen snahy papeže zesměšňovat, ale objeví se i tweety, které budou vypadat jako pravé, ale budou falešné," řekl poradce pro komunikaci Vatikánu Greg Burke.

Vyzval uživatele, aby pečlivě prověřovali, zda se jedná o skutečné tweety papeže. Ujistil přitom, že falešné a posměšné tweety, kterých se na síti objevily již tisíce, Vatikán nepobuřují. "Twitter je svobodný trh myšlenek a to je dobrá věc," prohlásil Burke.

Twitter je komunikační síť, která umožňuje uživatelům posílat a číst příspěvky zaslané jinými uživateli, známé jako tweety. To jsou textové příspěvky dlouhé maximálně 140 znaků, které se zobrazují na uživatelově profilové stránce a na stránkách jeho odběratelů.

Papež osobně napsal své první poselství na Twitteru už loni v červnu, když Vatikán spustil svůj multimediální portál, který přináší aktuální informace o životě církve.

Svůj účet pod jménem @Pontifex papež zřejmě nebude spravovat osobně, protože není příliš zběhlý v používání moderní techniky. Agentura AP připomněla, že současná hlava katolické církve nejraději píše ručně a obvykle nepoužívá počítač. Jeho zprávy na Twitteru ale budou autentické, ujišťuje Vatikán. Příspěvky prý nebudou žádnými "neomylnými pravdami", ale spíše "perlami moudrosti".

Vatikán se v poslední době čím dál víc snaží udržovat kontakt s věřícími prostřednictvím internetu. Hodně využívá YouTube, ale třeba Facebook zatím nechává stranou. Pro komunikaci mezi papežem a věřícími se prý nehodí, protože je příliš osobní, a navíc vyžaduje větší nasazení při aktualizaci obsahu.

Papež poslal na Twitter první zprávu. Má přesně 140 znaků a žehná v něm věřícím

Papež poslal na Twitter první zprávu. Má přesně 140 znaků a žehná v něm věřícím