V roce 2012 prožívala eurozóna pokračování své krize, v některých částech Evropy rostl euroskepticismus a populismus, v Egyptě a jinde se znejistily započaté politické změny, v Sýrii přibylo násilí, nastoupilo nové vedení v Číně, je tu Putin číslo 2 i Obama číslo 2.

Co přinese rok 2013? Pohledem do křišťálové koule jsme dospěli k následujícím myšlenkám - i když přiznáváme, že co se některých týče, nebyli jsme jednotní.

1. Jednotný trh se tříští

Jak ukazuje nedávná zpráva Evropského střediska pro reformu "Proč krize eura ohrožuje jednotný trh Evropské unie", hlavní výsledek evropské integrace bude poškozen. Úplný rozpad eurozóny by zcela roztříštil jednotný trh (a také schengenský prostor bez hraničních kontrol) a naopak velký posun k integraci by znamenal jeho smrštění, protože některé země, jako Británie, by se stáhly. Ale i dosavadní postup zmenšil hloubku jednotného trhu.

Banky v eurozóně se v minulých měsících stáhly z přeshraničních obchodů. Vzhledem k rozdílu v úročení jednotlivých vládních dluhopisů i špatně řízené německé společnosti platí významně menší úroky než dobře spravované španělské firmy. Všechny tyto změny vytvářejí nové bariéry a povedou k soustřeďování firem na domácí trhy.

V Evropě se to projeví menší konkurencí, nižším hospodářským růstem a vyššími cenami pro spotřebitele. Naše následující zpráva o Evropě "Nová politická geografie" ukazuje, jak diferencovaná integrace vytěsňuje mnoho členských států EU na okraj evropského projektu.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se