Srbský prezident Tomislav Nikolić a kosovská prezidentka Atifete Jahjagová se ve středu v Bruselu setkali na vůbec první srbsko-kosovské schůzce na nejvyšší úrovni od vyhlášení kosovské nezávislosti v roce 2008.

O uznání nezávislosti Kosova však podle Nikoliče nemůže být řeč a dialog závisí na udělení autonomie kosovským Srbům.

Schůzka se odehrála pod záštitou Evropské unie a šéfky unijní diplomacie Catherine Ashtonové, která znesvářené strany vybídla, aby "pokračovaly v normalizaci" vztahů, neboť cesta ke členství v EU "vyžaduje vyvinout nezbytné úsilí".

Na oplátku se jí podle agentury AFP dostalo od hlav obou států ujištění, že Srbsko i Kosovo zůstávají "nakloněny dialogu". Silně symbolickým gestem se podle diplomatů jevila skutečnost, že oba prezidenti si potřásli rukama.

Ashtonová se nejprve setkala s Nikoličem a poté - zase zvlášť - s Jahjagovou. Nakonec jednali všichni dohromady.

Nikolić po schůzce novinářům řekl, že s představitelkou Kosova se setkal "s vůlí normalizovat vztahy". Hned ale zdůraznil, že o uznání nezávislosti Kosova nemůže být ani řeči.

Kosovská prezidentka Atifete JahjagováJednání podle něj mají pokračovat "pod podmínkou", že srbská menšina na severu Kosova, kde žije asi 40 tisíc Srbů, dostane "širokou autonomii".

Summitu předcházela čtyři bruselská setkání premiérů Ivici Dačiče a Hashima Thaçiho, kteří mají hlavní díl výkonné moci. V Bruselu by se měli opět setkat koncem měsíce.

Brusel podmiňuje zahájení přístupových rozhovorů se Srbskem pokrokem Bělehradu při normalizaci vztahů s Prištinou.

Nikolić, bývalý nacionalista a nyní proevropský konzervativec, byl zvolen loni v květnu, zatímco bývalá policejní generálka Jahjagová zastává svůj úřad od roku 2011. Schůzka následovala skoro 14 let po konfliktu mezi kosovskými povstalci a srbskými jednotkami na konci 90. let minulého století, který ukončil zásah NATO proti režimu v Bělehradu.

Vynucené stažení srbských sil z provincie, kde se albánská menšina stala většinou, otevřelo cestu k vyhlášení nezávislosti Kosova s podporou USA a většiny zemí EU v roce 2008. Srbsko však nezávislost své někdejší provincie odmítá uznat.