Slovenský premiér Robert Fico oprášil myšlenku zřízení zvláštních internátních škol pro romské děti z problémových rodin, což by podle něj mohlo pomoci při řešení nelichotivé situace příslušníků této menšiny.

Podobné návrhy představil Fico už v minulosti, kdy se jeho výroky stejně jako nyní staly terčem kritiky.

Romové na Slovensku často žijí na okraji měst a obcí v osadách v špatných hygienických podmínkách a bez energií. Řada z nich si nedokáže najít práci, a proto jsou odkázáni na sociální dávky vyplácené státem. Ačkoliv prakticky každá z dosavadních vlád si za jeden z cílů dala zlepšení postavení romské menšiny, žádný velký pokrok podle nevládních organizací nenastal.

Podle Fica nelze problém romské menšiny řešit, pokud se stát nepostará o řádnou výchovu dětí, jestliže to nezvládá rodina.

"Dětem musí někdo ukázat, že lze žít i jinak, co je to disciplína a jak se myjí ruce. To můžete udělat jen tehdy, když použijete extrémní opatření - museli byste tyto děti vytáhnout z toho prostředí a umístit je někam jinam," prohlásil premiér. Přiznal ale, že stát by kvůli takovému opatření mohl čelit silné kritice organizací zaměřených na dodržování lidských práv. "Buď řekneme všem, že situace na Slovensku je extrémní a že je třeba přijmout extrémní opatření, nebo budeme dále jen tlachat a ohledně romského tématu se nic řešit nebude," dodal.

Internáty? Podle mnohých diskriminace

Premiér, ale i další představitelé jeho strany Směr – sociální demokracie, která po loňských volbách sestavila jednobarevnou vládu, už v minulosti přišli s návrhy na umístění romských dětí z problémových rodin do internátních škol.

Vyvolali tím kritiku politických soupeřů i organizací na ochranu lidských práv. Například organizace Amnesty International takové řešení označila za diskriminaci. S nápadem Fica nesouhlasí ani vládní zmocněnec pro romské komunity Peter Pollák, jenž sám vyrůstal v romské osadě.

Nevládní Institut pro dobře spravovanou společnost před časem spočítal, že vzdělávání romských dětí ve zvláštních internátních školách by si vyžádalo zvýšení balíku peněz na školství o více než 200 milionů eur (více než pět miliard korun).

Ficova vláda loni oznámila ambiciózní program na zlepšení situace Romů, který počítal rovněž se zpřísněním podmínek pro vyplácení sociálních dávek. Navzdory dřívějším příslibům úřady celou reformu dosud nepředstavily.

Romové jsou na Slovensku jednou z mála menšin, ke které se v předloňském sčítání přihlásilo více obyvatel než v roce 2001. Z oficiálních statistik vyplývá, že na Slovensku žije zhruba 105 000 Romů. Podle odhadů odborníků je romská menšina ovšem mnohem početnější.