Italské parlamentní volby skončily patem. Zvítězila v nich sice středolevá koalice Piera Luigiho Bersaniho, ale většinu bude mít pouze v Poslanecké sněmovně, nikoliv v Senátu. To je pro budoucí vládu jen těžko překonatelný problém, protože k vytvoření stabilního kabinetu je potřeba podpora obou parlamentních komor.

Není tak vyloučeno, že se kvůli rozložení sil v horní komoře uskuteční nové volby. Nejistota a obavy z další evropské finanční krize se již odrážejí na mezinárodních finančních trzích.

Podle konečných výsledků voleb do Sněmovny zveřejněných na webu listu Corriere della Sera získala koalice v čele s Demokratickou stranou (PD) 29,5 procenta hlasů, středopravicový tábor bývalého premiéra Silvia Berlusconiho pak 29,1 procenta. V dolní komoře stačilo Bersaniho uskupení těsné vítězství, protože díky prémii pro vítěze získává automaticky 340 ze 630 křesel.

V Senátu je však situace vzhledem k jinému propočítávání hlasů a rozdělování mandátů složitější. Středolevá koalice zde získává podle předběžných výsledků 119 křesel.

Blok kolem Berlusconiho strany Lid svobody (PdL) dostane 117 křesel. Ovládl totiž hlasování ve třech ze čtyř velkých regionů - Lombardii, Kampánii a Sicílii. Potřebnou většinu v Senátu zajišťuje 158 křesel, podotýká server BBC News.

Znamená to, že i když se Bersaniho koalice spojí s centristy odcházejícího premiéra Maria Montiho (18 senátorských křesel), nebude mít potřebnou většinu v horní komoře, která má přitom v Itálii stejné pravomoci jako komora dolní.

Bersani by tedy musel hledat spojence z řad Berlusconiho tábora nebo Hnutí pěti hvězdiček bývalého komika Beppeho Grilla, což se však zatím podle agentury Reuters jeví jako velmi nepravděpodobné.

Této možnosti nenasvědčuje ani vyjádření Grilla, jehož protestní strana získala ve sněmovních volbách 25,6 procenta hlasů, který se nechal slyšet, že se nechystá uzavírat žádné dohody s ostatními stranami. Pokud se nepodaří sestavit vládu, uskuteční se nové volby.

Válka generací

"Zahájili jsme válku generací. Nikdo z nich nevyhrál, byli tady asi 25 nebo 30 let a vedli tuhle zemi do katastrofy," prohlásil směrem k lídrům velkých stran bývalý komik v prohlášení na svém webu.

Svou předvolební kampaň, která nakonec zaznamenala obrovský úspěch, Grillo založil na urážkách a zpochybení morálky a schopností italský politiků. Se svým týmem v rámci turné procestoval celou Itálii a s vyhlašováním průběžných výsledků podle římského zpravodaje stanice BBC slavil ve svém domě v Janově až do úterního rána.

Prekérní situace

Podle jedenašedesátiletého vůdce středolevé koalice, která ještě před dvěma měsíci v průzkumech veřejného mínění vedla o deset procent, je Itálie po volbách ve "velmi prekérní situaci".

O tom jsou přesvědčeny i trhy, které považovaly vládu Bersaniho samotného, nebo ve spolupráci s Montim, za nejlepší garanci prosazení nutných ekonomických opatření v třetí největší ekonomice eurozóny, kterou trápí zejména vysoké dluhy a stagnující hospodářství.

Výsledek hlasování se již podepisuje na cenách ropy i akciových trzích. Akcie na newyorské burze zaznamenaly největší jednodenní pokles od listopadu. Kvůli volebnímu výsledku oslabilo euro, a to jak vůči dolaru, tak japonskému jenu.

Glosa Petra Honzejka: