Vatikán rozeslal všem kardinálům pozvánky na první poradní zasedání, na němž se bude mimo jiné projednávat příprava shromáždění, jež zvolí papeže. Takzvaná generální kongregace se uskuteční v pondělí od 9:30, informovala agentura ANSA.

V pátek, v první den období sedisvakance, tedy období, kdy je římskokatolická církev bez papeže, příslušné dopisy kardinálům rozeslal děkan kardinálského sboru Angelo Sodano.

Kongregace se uskuteční v nové vatikánské synodní aule a sami kardinálové stanoví počet těchto jednání, na která jsou pozváni všichni kardinálové bez ohledu na věk. O datu zahájení konkláve, shromáždění kardinálů-volitelů mladších 80 let, které bude o novém papeži hlasovat, se rozhodne, až budou na kongregaci přítomni všichni volitelé.

Podle různých odhadů by se konkláve mělo sejít už zřejmě od 8. nebo 9. března.

Mezi voliteli bude přítomen i pražský arcibiskup Dominik Duka, který se z tohoto důvodu pravděpodobně nezúčastní inaugurace nového českého prezidenta Miloše Zemana, jež se uskuteční 8. března.

Papežský stolec se uvolnil ve čtvrtek večer, kdy Benedikt XVI. jako první papež po více než 600 letech na svůj úřad rezignoval. Porušení tradice, podle níž nejvyšší pontifik svou funkci zastává doživotně, Benedikt vysvětlil pokročilým věkem.

Ve Vatikánu se již akreditovalo na 3641 novinářů ze 61 zemí světa, aby sledovali přípravy volby i hlasování samotné.

Volba papeže i mediální skandály

Stále se spekuluje o tom, kdo se stane novým papežem. Nejvíce se opakují jména kardinálů, jako Angelo Scola z Itálie, Marc Ouellet z Kanady, Christoph Schönborn z Rakouska, Peter Erdö z Maďarska, Odilo Scherer z Brazílie, Peter Turkson z Ghany nebo Luis Antonio Tagle z Filipín.

Kardinálové podle médií využijí příprav na volbu k projednávání i dalších témat, která se církve aktuálně týkají. Jednak se budou probírat mediálně živené skandály kolem úniku informací o údajných mocenských intrikách ve Vatikánu, finančních machinacích či rostoucím vlivu jakési homosexuální lobby v církvi.

Hovořit by se mělo i o tom, jak se církev vypořádává také s vlivy okolního světa, tedy například tlakem jiných náboženství nebo odpadlických organizací, ale i dopady afér kolem sexuálního zneužívání nezletilých kněžími, odvracení stále většího množství lidí od víry a násilím vůči křesťanům v regionech, kde jsou v menšině.