Britský premiér David Cameron se ohradil proti názorům nového papeže Františka, který se v minulých letech ztotožnil s oficiálním stanoviskem argentinské vlády, že Británie se zmocnila Falkland neprávem a že tyto ostrovy v jižním Atlantiku patří Argentině.

"Při vší úctě s ním nesouhlasím. Na Falklandských ostrovech bylo mimořádně jasné referendum. To je zpráva pro každého na světě, že lidé z těchto ostrovů si velmi jasně zvolili budoucnost, kterou chtějí. Tuto volbu by měli všichni respektovat," reagoval Cameron na dotaz novinářů na summitu Evropské unie v Bruselu.

Argentinské sdělovací prostředky připomněly v těchto dnech staré výroky Jorgeho Bergoglia, který do středečního zvolení papežem byl arcibiskupem v Buenos Aires. Na loňské mši u příležitosti 30. výročí konce prohrané války o Falklandy Argentinou označil Británii za jejich uchvatitele. V roce 2010 o ostrovech hovořil jako o "našich".

Cameron si na účet Vatikánu v tomto směru trochu zažertoval. "Bílý kouř nad Falklandami byl dost jasný," podotkl s odkazem na způsob volby papeže, jejíž úspěšné zavržení hlásí právě bílý kouř vycházející z improvizovaného komína na Sixtinské kapli, kde kardinálové volili.

Argentina se pře s Británií o Falklandy od 19. století a v roce 1982 se obě země kvůli sporu ocitly ve válečném konfliktu. Válka tehdy stála 900 lidských životů a skončila po deseti týdnech, když se Argentina vzdala. Za nové oživení sporu může ropa, jež byla u Falkland objevena v roce 1998.

Falklandy, kterým Argentina říká Malvíny, leží v Atlantiku zhruba 770 kilometrů severovýchodně od Ohňové země, 400 kilometrů od Argentiny a 12 700 kilometrů od Londýna. Žije tam asi 2500 lidí, z nichž zhruba čtyři pětiny bydlí v hlavním městě Stanley. Na ostrovech také působí britský vojenský kontingent o síle kolem 1300 osob.