Přestože Španělsko zaznamenává rekordní nezaměstnanost, ve vesnici Marinaleda na jihu země mají práci úplně všichni z téměř tří tisíc obyvatel. Informoval o tom deník The Independent.

Místní starosta Sánchez Gordillo spravuje vesnici podle komunistických zásad. Přes občasné problémy se zákonem je obyvateli velmi oblíbený. Do funkce ho opakovaně volí už od roku 1979.

Míra nezaměstnanosti ve Španělsku dosáhla v posledních týdnech dalšího maxima a pohybuje se okolo 27 procent.

Marinaleda je stejná jako mnoho dalších vesnic v západní Andalusii. Oproti nim ale v ní pochodují dělníci na polích, sportovní halu pojmenovali po Che Guevarovi a několik ulic nese jména slavných levicových hrdinů, jakými byli
někdejší chilský marxistický prezident Salvador Allende nebo komunistický básník Pablo Neruda.

Na půdě může pracovat každý

Vesnice se řídí pravidly komunistické utopie. Na půdě o rozloze 1200 hektarů zabrané už v 90. letech místním zbohatlíkům může pracovat každý obyvatel vesnice a pěstovat si obilí nebo olivovníky.

Starosta Juan Manuel Sánchez Gordillo se ale stihl proslavit nejen ve Španělsku. Nedávno spolu s několika dělníky odmítl zaplatit v supermarketu za deset vozíků plných potravin. Odvezl je chudým a získal si přezdívku "španělský Robin Hood". O jeho činu psala média například i v Íránu.

"Chtěli jsme tak upozornit, že ve Španělsku nyní žije mnoho lidí, kteří nemají co jíst. Gándhí by nás určitě podpořil," okomentoval "nájezd" do supermarketu starosta. Sám přes třicet let nemění svou politiku, kdy se snaží přerozdělovat bohatství prostřednictvím zabírání půdy a obyvatelům poskytuje levné bydlení a členství v družstvech. Snaží se, aby všichni měli rovné mzdy, zrušil místní policii a nabízí hypotéky na majetek dříve vlastněný státem s platbami již od 15 eur měsíčně (asi 387 korun).

Starosta: Komunistická pravidla by měla fungovat všude

Na dotaz, co si myslí o propastném rozdílu mezi nezaměstnaností v zemi a úplnou zaměstnaností v jeho vesnici, říká: "Naplňuje mě to nadějí i zoufalstvím zároveň". Podobná komunistická pravidla by podle něj měla fungovat i v dalších obcích a nejlépe i na celém světě.

"Trváme na tom, že přírodní zdroje by měly sloužit lidem. Lidé mají právo na půdu, s pozemky by se nemělo nijak obchodovat," říká starosta, který je bývalým učitelem dějepisu a otcem tří dětí. Za výkon své funkce přitom nepobírá žádný plat.

Levicová politika je ve Španělsku na postupu. Komunistická koalice, jejíž členem je i starostova strana, získala v nedávných volbách 15,6 procenta hlasů. Bylo to zhruba dvakrát víc, než při hlasování v roce 2011.

Kvůli svým činům se Gordillo potýká i se zákonem. Přerozdělování půdy i nájezdy do supermarketů jsou nelegální. Celkem byl starosta už i sedmkrát ve vězení. Přežil také dva pokusy o atentát spáchané pravicovými extremisty a nedávno se objevil před soudem kvůli tomu, že zabral vojenskou půdu jižně od Sevilly. Jako politik je ale velmi oblíben, takže i lidé z okolních vesnic si často postesknou: "Kéž bychom měli stejného starostu jako je on."