Vojáka ubodali dva muži, kteří provolávali islámská hesla. Britská policie ve čtvrtek zatkla dvě 29leté osoby, muže a ženu, podezřelé z podílu na vraždě britského vojáka na ulici u kasáren v jihovýchodním Londýně.

Britský premiér David Cameron označil středeční vraždu za teroristický útok proti Británii a za zradu islámu. Uvedl to po mimořádné schůzce vládního krizového výboru.

Podle agentury Reuters byli pachateli zřejmě Britové nigerijského původu. Oba byli podle policejních zdrojů agentury AP už dříve vyšetřováni bezpečnostními orgány.

Britská policie ve čtvrtek oznámila, že do londýnských ulic vyslala dalších 1200 policistů. "Nikdy neustoupíme před jakoukoli formou teroru či terorismu. Nebyl to jen útok na Británii a na britský způsob života, ale byla to také zrada islámu a muslimských obcí, které jsou přínosem pro naši zemi. V islámu není nic, co by ospravedlňovalo tento vskutku hrozný čin," řekl Cameron po jednání se zástupci bezpečnostních složek.

Čin odsoudil také americký prezident Barack Obama. "Spojené státy stojí rozhodně po boku Spojeného království, našeho spojence a přítele, proti násilnému extremismu a teroru," prohlásil Obama.

Krátce po vraždě natočil kolemjdoucí video, na němž mladý muž tmavé pleti s rukama od krve šermuje sekáčkem na maso a nožem a křičí: "Přísaháme věčnému Alláhovi, že proti vám nikdy nepřestaneme bojovat." Své počínání zdůvodnil tím, že britští vojáci zabíjeli a zabíjejí muslimy v Iráku a v Afghánistánu.

Britské ministerstvo obrany uvedlo, že zavražděným byl 25letý Lee Rigby z Manchesteru, jenž po sobě zanechal dvouletého syna. Rigby byl mezi kolegy z 2. praporu královského mušketýrského pluku oblíbený a známý smyslem pro humor. Jako "zkušeného a talentovaného" vojenského bubeníka, kulometčíka a "skutečného válečníka" ho ocenil i jeho velitel Jim Taylor. Rigby sloužil v Afghánistánu, Německu a na Kypru.

Zasahující policisté u kasáren v jihovýchodním Londýně postřelili oba útočníky, kteří strávili noc na čtvrtek v nemocnici. Jejich stav je stabilizovaný a nejsou v ohrožení života. Úřady se domnívají, že oba útočníci se nejspíš narodili v Británii v rodinách nigerijského původu. Jedním z útočníků byl prý 28letý Michael Adebolajo a policie ve čtvrtek prohledávala dům jeho nigerijské rodiny ve vesnici u města Lincoln ve východní Anglii. Druhému útočníkovi je 22 let.

Útok je podle Reuters prvním podobným činem spáchaným ve jménu islámu od července 2005, kdy muslimští sebevrazi pumovými atentáty v městské hromadné dopravě v Londýně zabili 52 lidí. Vyšetřovatelé teď zjišťují, zda středeční útok byl dílem radikálních samotářů, které islamisté ovlivňují prostřednictvím internetu, nebo výsledkem širšího spiknutí s vazbou na mezinárodní islámskou teroristickou síť Al-Káida.

Vraždu odsoudila rovněž Islámská společnost Británie sdružující muslimy na britských ostrovech. "Nezáleží na tom, co se děje kdekoliv ve světě. Není žádné ospravedlnění pro to, co jsme viděli včera," řekla BBC zástupkyně společnosti Julie Siddiqiová. Oba muži pocházeli podle Reuters z křesťanského prostředí, k islámu konvertovali až v pozdějším věku.

Velení armády vyzvalo vojáky v Británii i v zahraničí, aby byli obezřetnější. V posledních letech se podle BBC podařilo odhalit a odvrátit nejméně dvě spiknutí, při kterých chtěli islámští extremisté zabíjet britské vojáky.

"Tento britský voják je oko za oko, zub za zub," křičel ve středu útočník nad svou obětí, která na sobě měla tričko s nápisem Help for Heroes (Pomoc hrdinům). To je název místní charity na pomoc zraněným britským veteránům. Británie má od roku 2001 jednotky v Afghánistánu a v období 2003-2009 měla vojáky i v Iráku.

Útočníci z místa činu neutíkali a vyzývali kolemjdoucí, aby je natáčeli a vyslechli důvody jejich počínání. "Nebyl zdrogovaný ani opilý. Byl jen rozrušený, roztřesený," uvedla žena, která si s vrahem před zásahem policie chvíli povídala.

Podle očitých svědků, které citovala agentura AP, se útočníci pokusili uříznout oběti hlavu. Jiné zdroje to ale nepotvrdily.