Španělský farmář José Briá v těchto dnech téměř nespí. Někdy se probudí uprostřed noci a jede se podívat na svá pole a dobytek, jen aby zjistil, že je všechno v pořádku. Letos ho už třikrát okradli, nejdříve vzali kuřata, pak nějaké nářadí a nakonec zmizelo osm králíků.

Nárůst kriminality zaznamenala celá vesnice Albelda, a jak říkají místní, vše souvisí s finanční krizí, která zemi zasáhla. Lidé nemají práci, peníze, ani jídlo, proto se uchylují k podobným činům, píší The New York Times.

Pan Briá se teď bojí, že zloději, kteří vždycky přeřežou zámky, když se chtějí dostat do stodoly, nebudou řešit, co se stane se zvířaty uvnitř. Ovce by se tak mohly dostat na okolní pozemky a zcela je zničit.

"Dovedete si představit, co by mohly způsobit? Víte, jak se ovce chovají, když se bojí?" ptá se 62letý španělský farmář. Aby zabránili dalším škodám, rozhodli se zemědělci ve vesnici držet noční hlídky. Projíždějí po svých pozemcích a pozorují každé podezřelé světlo či pohyb.

Nárůst kriminality zaznamenávají místní policisté na severovýchodě země od roku 2009. Za zvýšeným počtem krádeží stojí podle farmářů těžká ekonomická situace, ve které se Španělsko nachází. "Neukradnete osm králíků, abyste je prodal," říká Rosa Marquézová, která je jednou z organizátorek nočních hlídek.

"Ukradnete je, abyste měl co jíst," dodává. Terčem zlodějů se stává téměř cokoliv – jeden den zmizí 300 cibulí, druhý den gumová hadice, pak nastřelovací pistole pro hřebíky, benzin, a dokonce se kradou i šampony a mýdla, která dělníci používají.

Zloději se snaží prodat cokoli

Krádeže však nejsou jen záležitostí severovýchodu, podobné problémy řeší i farmáři v pobřežních oblastech celého Španělska. I tam se místní rozhodli držet noční hlídky. Policistům se to sice moc nelíbí, ale rozumí jim. Tolik mužů, kteří by uhlídali rozsáhlé polnosti, totiž opravdu nemají k dispozici.

Podle policie se dají zloději rozdělit do dvou kategorií: buď jde o místní lidi, kteří přišli o práci a kradou, aby přežili, nebo o organizované skupiny zejména Rumunů či Maročanů - ti kdysi v těchto oblastech pracovali a dobře je znají. Snaží se prodat téměř cokoli a za jakoukoli cenu. Jak uvedl policejní analytik Jesús Gayoso, někdy i roztaví farmářské náčiní a snaží se zpeněžit vzniklé kusy kovu.

Celkově ale kriminalita ve Španělsku za poslední roky klesla. Ubývá vražd i trestných činů souvisejících s drogami, přibývá naopak loupeží a nejrůznějších hrozeb a vydírání. Jen loni se zvýšil počet násilných vloupání do domů o 25 procent.

Krádeže tvoří podle statistik jen pět procent všech zločinů ve Španělsku. Obyvatele Albeldy toto číslo ale nijak nezajímá, protože realita je pro ně naprosto odlišná. V provincii Huesca, do které vesnice spadá, se v prvních třech měsících loňského roku stalo 41 krádeží. Letos za stejnou dobu jich bylo už 63.

Zvýšená kriminalita zásadně změnila život místních. Ještě nedávno například nechávali otevřené dveře do domů, což už si nyní nedovolí téměř nikdo. "Vždycky jsme se cítili bezpečně. Nechávali jsme i klíčky v zapalování v autě. Teď ale každý večer strávím 20 minut tím, že všechno zamykám a schovávám klíče," říká další z místních farmářů José María Chesa.

Na noční hlídky vyrážejí vždy čtyři farmáři ve dvou autech. Veškeré pozemky v okolí objíždějí asi pět hodin. Policisté je varovali, aby se sami nesnažili proti zlodějům zakročit, jen si opsali číslo jejich auta. Ani to se zatím farmářům nepovedlo.

"Vždycky vidíme světla od auta. Jenže oni nás vidí taky, takže než se k nim dostaneme, jsou pryč," poznamenal další z hlídkujících farmářů Hector Sediles.