Protivládní demonstrace, které do ulic velkých tureckých měst přivedly od počátku měsíce desetitisíce lidí, kladou mimořádné nároky na policisty, kteří situaci přestávají zvládat, tvrdí v nedělním rozhovoru s tureckými novináři šéf policejních odborů Faruk Sezer.

Stres policii decimuje, sebevraždu už prý spáchalo šest ochránců pořádku.

Posílené policejní hlídky v posledních deseti dnech hlídkují v ulicích Istanbulu, Ankary, Izmiru a dalších velkých měst. Nezřídka dostaly i příkaz k zásahům proti demonstrantům, při nichž byla použita vodní děla a granáty se slzotvorným plynem.

Při nepokojích podle neoficiálních údajů zahynuli čtyři lidé, z toho zřejmě nešťastnou náhodou jeden policista. Několik tisíc lidí bylo při střetech demonstrantů s policií zraněno.

Přetížení policisté

Sezerovi vadí politika vlády premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, v jejímž důsledku jsou prý policisté vystaveni neúnosnému přetížení a stresu. Není prý výjimkou, že policisté musejí hlídkovat v ulicích tureckých měst nepřetržitě až neuvěřitelných 120 hodin.

"Jak mohou lidé respektovat policisty, když je vidí krást chleba a spát na chodníku?" ptá se odborář.

Do měst byli jako posily povoláni policisté z provincií, o které se pak nikdo nestará, řekl dále. "Násilí na demonstrantech, které vidíte v televizi, je výsledkem násilí, kterému jsou ze strany velitelů vystaveni sami policisté," uvedl.

Až prý nynější nepokoje skončí, předají policejní odbory soudu shromážděný důkazní materiál a podají žalobu. "Uvést policisty do dnešní situace je rovno velezradě," konstatoval Sezer.

Situace v Istanbulu se po více než týdnu protestů trochu uklidnila. Na Taksimském náměstí sice v noci na neděli přenocovaly tisíce lidí a uprostřed si postavili provizorní scénu, kde řečnili, popíjeli a zpívali, policie ale jejich pokojný protest nenarušila.

K násilným střetům mezi oběma tábory ale došlo v Ankaře a ve městě Adana na jihu země. Premiér Erdogan demonstranty označil za vandaly a anarchisty a masové protesty nazývá nezákonnými.

Demonstranti, kteří se původně postavili proti přestavbě jediného parku v centru města Gezi, ale dál požadují jeho omluvu a demisi. Stejně jako rezignaci policejních šéfů Istanbulu a Ankary a posílení záruk svobody slova a shromažďování.

Starosta zdraví demonstranty

Náznak smířlivosti protestující v neděli našli ve vzkazu istanbulského starosty Hüseyina Avniho Mutlua, který je považován za Erdoganova věrného spojence. Na svém twitterovém účtu primátor ocenil pokojnou atmosféru nočního happeningu na Taksimském náměstí a zalitoval, že se ke shromáždění nepřipojil.

"Pozdravuji mládež této země, která zvolila bdění pod hvězdami před spánkem v teplých postelích," uvedl starosta.

Méně pochopení pro demonstranty měli v sobotu večer provládní aktivisté v jihotureckém městě Adana. Pochod Erdoganových odpůrců napadli kameny a klacky. Šarvátky nabyly takové síly, že policie musela z okolí evakuovat ženy a děti.

Do Adany krátce nato dorazil sám Erdogan. V projevu proneseném ze střechy přistaveného autobusu vyzval své stoupence, aby protivládním demonstrantům "uštědřili lekci", ale varoval před násilím.

"Do komunálních voleb zbývá sedm měsíců. Chtěl bych, abyste těm lidem uštědřili lekci prostřednictvím demokratických voleb," řekl shromážděným příznivcům. K násilí na demonstrantech by se ale provládní aktivisté podle Erdogana uchylovat neměli.

Zbabělci, vandalové a anarchisté

Předseda turecké vlády zároveň potvrdil, že vůči účastníkům sílících protestů nemá slitování. "Jsou to zbabělci, kteří neváhají zaútočit na premiéra své země," řekl Erdogan a davy demonstrantů označil za "vandaly" a "anarchisty". Odpovědnost za nynější nepokoje prý nesou lidé, kteří chtějí v Turecku zablokovat pokrok.

V Ankaře v noci asi 10 tisíc lidí zamířilo přímo směrem k budově parlamentu. Policie proti demonstrantům nasadila vodní děla a slzný plyn, desítky lidí podle očitých svědků musely vyhledat lékařské ošetření.

Aby oslabil působivý dojem z masových demonstrací, hodlá premiér Erdogan mobilizovat své stoupence. V příštím týdnu prý chce svolat desetitisícová shromáždění do Istanbulu a Ankary, formálně při příležitosti blížících se místních voleb. Ve skutečnosti chce premiér podle agentury AFP neutralizovat dopad záběrů z protestních demonstrací, které díky zahraničním filmovým štábům obletěly svět.

K vnitropolitické situaci se z mezinárodní konference v Římě vyslovil uznávaný turecký spisovatel, nositel Nobelovy ceny Orhan Pamuk. "Znepokojuje mě to, protože nevidím možnost pokojného řešení," řekl v rozhovoru s tureckými novináři. "Pro formu protestu mám pochopení," dodal.