Bosenský parlament konečně vyřešil měsíce trvající spory o přidělování rodných čísel novorozencům, když ve čtvrtek schválil dodatky k příslušnému zákonu.

Tahanice etnicky rozděleného zákonodárného sboru blokují fungování matričních úřadů od února. Nově narozené děti kvůli tomu nemohou vycestovat do zahraničí a mají obtížný přístup k lékařské péči.

Bosna a Hercegovina je od skončení války v roce 1995 rozdělena daytonskou mírovou dohodou na dvě entity s velmi silnou autonomií – muslimsko-chorvatskou Federaci Bosny a Hercegoviny (FBaH) a Republiku srbskou (RS).

Podstatou neshod byla nespokojenost srbských poslanců s tím, že zákon o rodných číslech v původním znění nerespektoval hranice mezi oběma entitami.

Celý problém vyvstal poté, co ústavní soud dotyčný právní předpis 12. února zrušil. Poukázal přitom na to, že je třeba upravit názvy některých správních celků. Poslanci ústředního parlamentu se pak nebyli s to dohodnout na potřebných dodatcích. Srbští zástupci mimo jiné požadovali, aby rodná čísla zaznamenávala i místo narození, je-li v RS nebo ve FBaH.

Slepá ulička, v níž se řešení nastalé situace ocitlo, vyvolala začátkem června protesty veřejnosti. Stalo se tak poté, co jeden novorozenec nemohl odjet do Německa na operaci k zachránění života, protože neměl kvůli nepřidělenému rodnému číslu potřebné dokumenty.

Nespokojenost se vyhrotila 6. června, když dav rozhořčených demonstrantů zablokoval vchody do parlamentu a poslance uvěznil v jejich kancelářích. Zákonodárci, úředníci a dvě stovky zahraničních hostů se dostali ven až druhý den nad ránem, kdy se speciální policejní jednotce podařilo vytvořit ochranný kordon.

Zablokovaný parlament

Od té doby nefungovala žádná z celostátních institucí. Bosenskosrbští poslanci i ministři se odmítali do Sarajeva vrátit, protože se vzhledem k incidentu se zablokovaným parlamentem obávali o svou bezpečnost. Protesty se mezitím rozšířily i do dalších bosenských měst.

Nové znění zákona o rodných číslech, schválené ve čtvrtek, zemi rozděluje do devíti registračních celků – pět jich je ve FBaH a tři v RS. Jednu tvoří i nezávislý okres kolem města Brčko, který leží na severu země u hranic s Chorvatskem a nepatří ani do federace ani do Republiky srbské.