V Británii s odkazem na protiteroristický zákon zadrželi a vyslýchali životního partnera reportéra Glenna Greenwalda, který jako první zveřejnil informace Edwarda Snowdena o americkém špionážním programu Prism.

Osmadvacetiletý David Miranda v neděli v rukou vyšetřovatelů strávil na londýnském letišti Heathrow devět hodin. Pak ho zase propustili, informoval deník The Guardian.

Brazilec Miranda byl v neděli na cestě z Berlína do Ria de Janeiro. Britská policie potvrdila, že ho na letišti kolem osmé hodiny ráno zadrželi a ještě ten den odpoledne byl propuštěn.

Deník Guardian napsal, že policisté Mirandovi zabavili také mobilní telefon, počítač, fotoaparát, paměťová média a dokonce také herní konzoli. Novinář Greenwald vyšetřování svého partnera odsoudil jako neodůvodněné a označil ho za šikanu a ohrožování svobody médií.

"Zadržet mého partnera na celých devět hodin, odpírat mu právníka a sebrat mu velkou část jeho věcí, to vše má zjevně zastrašit ty z nás, kdo informovali o NSA (americké Národní agentuře pro bezpečnost) a GCHQ (britské zpravodajské službě)," uvedl reportér v prohlášení.

Miranda byl právě na cestě z Berlína, kde strávil týden s dokumentaristkou a filmařkou Laurou Poitrasovou. Ta mimochodem pomáhala Greenwaldovi s šířením příběhu o Edwardu Snowdenovi. Cestu do Německa Mirandovi zaplatil The Guardian, píše list The New York Times s odvoláním na novináře.

Greenwald o několikahodinovém vyšetřování svého přítele informoval i na Twitteru:

Podle protiteroristického zákona může policie podezřelého zadržovat maximálně devět hodin, aniž by ho zatkla. Poté ho musí propustit nebo formálně zatknout.

Až 97 procent zadržených přitom vyšetřovatelé propustí do jedné hodiny, podotýká s odvoláním na oficiální statistiky The Guardian. Pouze v jednom z dvou tisíc případů je podezřelý zadržován více než šest hodin.

Kritika z Brazílie

Zadržení Mirandy kritizovala také Brazílie. Podle tamního ministerstva zahraničí nelze nijak zdůvodnit zadržení "osoby, proti které nejsou žádná obvinění, jež by ospravedlňovala užití protiteroristického zákona".

Američan Greenwald zveřejnil materiály o tajném sledování telefonické a internetové komunikace v červnu. Poskytl mu je bývalý bezpečnostní technik tajných služeb Snowden, který se nejprve ukrýval v Hongkongu, později se ale přesunul do Ruska, kde po měsíci stráveném v tranzitním prostoru letiště Šeremetěvo získal přechodný azyl.

Spojené státy ho obviňují ze špionáže a požadují jeho okamžité vydání. To ale Kreml odmítá.