Slovensko si váží těch, kteří si v Moskvě v neděli připomenuli 45. výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Zda ale tito lidé porušili ruské zákony, Bratislava hodnotit nechce. Podle listu Sme tak v pondělí slovenská diplomacie ústy svého mluvčího Borise Gandela zareagovala ve srovnání s Prahou zdrženlivěji.

Ruská policie v neděli na několik hodin zadržela účastníky akce, která měla připomenout 45. výročí bezprecedentního protestu, jenž v roce 1968 v tehdy sovětské metropoli invaze do Československa vyvolala.

Deník Sme v pondělí napsal, že nad zprávou z Moskvy o zadržených v srpnu 2013 v souvislosti s připomínkou invaze z roku 1968 by za normálních okolností zůstal rozum stát. "Ale nezastaví se, protože si už dávno zvyknul na to, že Rusko není svobodná země," napsal list.

Deník se také domnívá, že nyní to ve srovnání s případem dívčí kapely Pussy Riot a jejich protiputinovské punkové modlitby v pravoslavném svatostánku v Moskvě budou mít slovenští obhájci Ruska prezidenta Vladimira Putina těžší, protože nedělní událost v ruské metropoli byla jen nevinnou vzpomínkou na srpen 1968.

Reakce českého MZV
"Ministerstvo zahraničních věcí vyjadřuje překvapení, že poklidná a nekonfliktní akce věnovaná této významné události společné česko-ruské historie byla ruskými úřady potlačena. MZV věří, že si ruská strana uvědomuje symbolický význam, který rozehnání podobné připomínkové akce má," sdělil úřad.

"Co se dá vyčíst někomu, kdo pokojně rozvine transparent s takovým ušlechtilým heslem, jako je 'Za naši i vaši svobodu'? Nic," tvrdí Sme. List ale zároveň poznamenal, že některým bude stačit jen to, že "shromáždění" nebylo povolené a že účastníci se postavili na místo, kde se protestovat nesmí.

Neobstojí prý ani vysvětlení, že to byla pouze přehnaná iniciativa několika policistů. "Jejich postup je jen ztělesněním toho, jak je nastaven celý režim," uvedl slovenský deník s tím, že oni moc dobře vědí, co se od nich na Rudém náměstí očekává. "A přesně to také splnili."

Český prezident Miloš Zeman v nedělním rozhovoru pro Český rozhlas prohlásil, že pokud by k zatčení vedla jen samotná připomínka okupace, považoval by to za chybu.

Překladatelka a bohemistka Nina Falkovská Českému rozhlasu z policejní stanice v neděli telefonicky sdělila, že zatčení dostali předvolání k soudu a že všem hrozí pokuta asi 20 000 korun za porušování pravidel veřejného shromáždění.