Nedělní volby v největší německé spolkové zemi Bavorsku vyhráli vládní křesťanští socialisté (CSU), které na celostátní úrovni reprezentuje kancléřka Angela Merkelová.

Podle konečných výsledků získala CSU 47,7 procenta hlasů, což sesterské straně křesťanských demokratů (CDU) stačí k většině v mnichovském zemském sněmu a umožní jí to znovu po pěti letech sestavit jednobarevnou bavorskou vládu.

Dosavadní koaliční spojenec CSU, liberálové z FDP naopak bavorský parlament opouštějí, protože ve volbách získali jen 3,3 procenta hlasů.

V zemském sněmu kromě vítězné CSU usednou jen tři strany z dosavadní opozice: sociální demokraté (SPD), které podpořilo 20,6 procenta voličů, Svobodní voliči s devíti procenty hlasů a Zelení s 8,6 procenty.

Příslib do spolkových voleb

Tento očekávaný výsledek může podle expertů i médií zamíchat kartami při celostátních volbách, které se v Německu konají nacházející neděli.

"Tyto volby představují vítr do plachet v celostátních volbách," prohlásil Hermann Gröhe, generální tajemník křesťanských demokratů (CDU) kancléřky Merkelovové, sesterské strany bavorské CSU. Současně ale varoval, že "je samozřejmě jasné, že celostátní volby ještě nejsou rozhodnuty".

Kancléřku může podle agentury AP znepokojovat prohra koaličních liberálů, kteří v Bavorsku ztratili více než polovinu svého voličstva a všechna křesla v zemském sněmu. Merkelové se sice dávají velké šance, že získá třetí mandát ke vládnutí, ale vyhlídky na pokračování dosavadní vládní koalice s liberály se jeví méně růžové.

Hlavní opoziční strana, SPD, si sice v Bavorsku polepšila od svého nejhoršího poválečného výsledku v této spolkové zemi před pěti lety, ale dva procentní body se jeví příliš málo na dělání si nadějí, že konzervativce vyhodí ze sedla. A spojenec sociálních demokratů, Zelení, sklouzl k neuspokojivým 8,6 procenta.

"Je to úžasný volební úspěch," komentoval triumf své strany krátce po uzavření volebních místností stávající i příští bavorský premiér Horst Seehofer (na snímku níže). Přesvědčivé vítězství své strany později označil za závazek prosadit kontroverzní mýtné na německých dálnicích pro zahraniční motoristy, s nímž CSU do voleb šla.

Horst Seehofer během kampaně.

Vyšla sázka na mýtné

CSU se zjevně v kampani vyplatila i sázka na kontroverzní téma zavedení mýtného na německých dálnicích pro zahraniční motoristy, tedy i ty české. Ačkoli ostatní strany tento požadavek bavorských konzervativců odmítají a odborníci i Brusel ho označují za protiprávní, podle politologů se jím CSU podařilo mobilizovat své voliče.

Zda křesťanští socialisté budou moct dálniční mýtné pro cizince skutečně prosadit, se ale ukáže až po celoněmeckých volbách příští neděli.

Hlavním trumfem CSU podle odborníků nicméně byla velmi dobrá hospodářská a sociální situace Bavorska, které je jedním z nejbohatších a ekonomicky nejsilnějších regionů Německa.

Nyní se bude napjatě čekat, jak se výsledek dnešního hlasování promítne do nadcházejících celostátních voleb. Výrazný triumf Seehoferovy strany může podle expertů silně povzbudit konzervativní blok kancléřky Merkelové, v což šéfka CDU také věří. Může ale také aktivizovat příznivce ostatních stran, zejména mezi nerozhodnutými voliči, kterých je v Německu stále více než čtvrtina, a značně tak zdramatizovat volební boj v zemi s největší ekonomikou v Evropské unii.