Ve Stockholmu začalo zasedání Mezivládního panelu ke změnám klimatu (IPCC), který by měl v pátek vydat klíčovou zprávu o klimatických změnách.

Podle agentury Reuters bude chystaná zpráva obsahovat zatím nejsilnější tvrzení, že za globální oteplování je zodpovědné lidstvo, především pak vypouštění skleníkových plynů uvolňovaných při spalování fosilních paliv.

Dokument má rovněž varovat, že klimatické změny přinesou v tomto století četnější vlny veder, sucha a záplav, pokud vlády jednotlivých zemí nepodniknou rozhodné akce proti znečišťování planety.

Od pondělka do čtvrtka budou ve Stockholmu diskutovat vědci a zástupci vlád 195 zemí o návrhu zprávy, jejíž zveřejnění se očekává v pátek. Vzrušené diskuse se pravděpodobně povedou především kolem skutečnosti, že se tempo oteplování naší planety v tomto století zpomalilo, navzdory rostoucím emisím skleníkových plynů.

Podle skeptiků toto zpomalení růstu teplot popírá dosavadní tvrzení velké části vědců ohledně podílu lidstva na globálním oteplování. Návrh zprávy se snaží tuto "přestávku" v oteplování vysvětlit.

"Takové patnáctileté přestávky jsou v historických záznamech běžné," píše se ve zprávě s tím, že k těmto pauzám přispívají různé přírodní jevy jako erupce sopek tlumící sluneční paprsky či periodické ochlazování oceánů. Vědci nicméně očekávají, že v příštích letech bude oteplování opět citelnější.

V návrhu zprávě ale také přiznávají, že zemská atmosféra je zřejmě o něco méně citlivá na hromadění oxidu uhličitého, než se předpokládalo.

Páteční zpráva má být hlavní příručkou pro vlády, které slíbily spolupracovat s OSN na dohodě o omezení emisí skleníkových plynů, která by měla být uzavřena do konce roku 2015.

Fosilní paliva

Podle návrhů zprávy, které dostala k nahlédnutí agentura Reuters, jsou hlavní příčinou oteplování Země od 50. let minulého století s minimálně 95procentní pravděpodobností lidské aktivity, a to především používání fosilních paliv. Tato pravděpodobnost byla ještě zvýšena od minulé zprávy z roku 2007, která hovořila o 90procentní pravděpodobnosti.

V roce 2001 vědci IPCC stanovili pravděpodobnost, že za oteplování může lidstvo, na 66 procent.

"Panuje zde velká jistota, že toto (lidská činnost) zvýšilo teploty a hladiny oceánů a způsobilo tání sněhu a ledu," konstatuje se v návrhu zprávy Mezivládního panelu ke změnám klimatu, který v roce 2007 získal spolu s bývalým americkým viceprezidentem Alem Gorem Nobelovu cenu za mír.

Teplota vzroste o 4,8 stupně Celsia

Většina těchto dopadů se má dále zhoršit, pokud vlády razantně nesníží emise skleníkových plynů, dodává se ve zprávě, na níž pracovalo 259 expertů z 39 zemí a která má být jednou ze čtyř zpráv chystaných IPCC pro nadcházející rok.

Zpráva varuje, že teploty na Zemi by mohly v průběhu století stoupnout až o 4,8 stupně Celsia. Zásadní snížení emisí skleníkových plynů by ale podle expertů mohlo nárůst teplot omezit na 0,3 stupně Celsia do konce století.

Hladiny moří, které během 20. století stouply o 19 centimetrů, mohou ke konci tohoto století být o dalších 26 až 81 centimetrů vyšší. To by ohrozilo mnohé pobřežní oblasti. Také tento odhad je ve srovnání s rokem 2007 pesimističtější.